Reklama

Chioggia

Chioggia (Itálie)

Benátky zná snad každý, koho jen trochu zajímá Itálie. Ale věděli jste, že existuje i podobné město vystavěné na vodě, které si s Benátkami nic nezadá co do malebnosti? Je jím město Chioggia ležící v italské provincii Venezia, které je protkáno vodními kanály.

Podle starých legend existovalo město na malém poloostrově už v období antického Říma za dob panování císaře Klaudia. První doložitelné zmínky ale pochází až ze šestého století, kdy patřilo město do velké Byzantské říše. V devátém století započala těžba soli. Ve středověku ale město zažilo mnoho pádů. První přišel roku 1379, kdy bylo město dobyto a zničeno Janovany. Už o dva roky později přišel mocný útok ze strany Benátek a Chioggia se známému vodnímu městu na dlouhé roky podřídila. Později se Chioggia stala známou nejen jako centrum rybářské, ale také krajkářské, zde vyráběné krajky patřily k těm nejkrásnějším na celém světě.

A co můžeme ve městě spatřit? Jsou to především scenérie velmi podobné těm benátským, tedy vodou zaplavené kanály a křivolaké středověké uličky s tajemným charakterem, ve kterých si užijete úžasné procházky ve dne i pod rouškou noci. Dále je tu také katedrála, která byla původně kostelem. Originální stavba pocházela zhruba z osmého století našeho letopočtu a v první polovině 17. století bylo rozhodnuto přebudovat objekt na katedrálu. Ta byla dokončena roku 1648. Nechybělo mnoho a dnes bychom si jejích krás užívat nemohly. V roce 1988 totiž došlo ke zřícení střechy, vzácná památka byla ale opravena a zachráněna. Její interiér i exteriér je zdoben vrcholnými renesančními prvky včetně do detailu propracovaných soch.

Z okolních měst můžeme doporučit určitě Benátky, které leží opravdu co by kamenem dohodil od Chioggie. Nedaleko se nachází také univerzitní město Padova, které je známé pro jednu z nejstarších univerzit vůbec, na které svého času vyučoval i Galileo Galilei, svého času kacíř, z dnešního pohledu velmi vzdělaný člověk a autor myšlenky, že Země je kulatá.

22.4.2018

Komentáře
Booking.com
Reklama