Udine

Udine (Itálie)

Vánoční trhy vám zde dokonale učarují, ale jezdit sem můžete klidně po celý rok. Udělejte si malou zastávku, když se zrovna chystáte třeba do nedalekých Benátek nebo rovnou na promenádu k moři. Právě Udine si to totiž určitě zaslouží, stejně jako nedaleké Cividale del Friuli se svým mostem, který měl postavit sám vládce pekel. Takže pěkně popořádku, co zajímavého najdeme ve městě, které je centrem jednoho velkého regionu?

Sto tisíc obyvatel, rozloha necelých šedesát kilometrů čtverečních – což je jedna velká výhoda, protože Udine a jeho památky si projdete doslova za jedno odpoledne, tedy když se nebudete nikde dlouho zdržovat. Renesanční zámek, jenž hostí archeologické muzeum nebo gotická radnice Loggia del Lionello, to je jen malá ochutnávka severu Itálie, který už skoro přechází ve Slovinsko (to je vlastně jen čtyřicet kilometrů daleko…) a nese i pár stop nadvlády rakouských císařů. Ve městě jsou i desítky renesančních nebo barokních budov, jimž se v italštině souhrnně říká paláce – a není to vůbec od věci, protože majestátností na sebe upozorňují už z velké dálky.

Dominantou dnešního Udine je bezesporu i katedrála Santa Maria Maggiore, vystavěná mezi třináctým a čtrnáctým stoletím v duchu tehdy populární gotiky. Na náměstí Piazza San Giacomo se zkrátka budete cítit dobře, městské opevnění stále tvoří čtveřice bran, takže je stále na co se dívat, historii tu nepotkal pověstný zub času a nebudeme tak chodit v žádných ruinách.

Nezapomeňte na věž Torre dell´Orologio na Loggii san Giovanni ze začátku čtrnáctého století. A co dál? Tak třeba, mluví se zde furlánštinou, na kterou jsou hrdí i mnozí mladí, tak si nezapomeňte tohle krajové nářečí trochu naposlouchat, byť je poslouchání cizích hovorů asi trochu impertinentní a bylo by lepší dělat vše lehce nenápadně.

3.4.2019

Booking.com