Řím

Řím (Itálie)

Věčné město, kolébka jedné velké antické civilizace, spoustu památek napříč územím, kterým protéká řeka Tibera. Jistě, Řím pamatuje mnohé, je historickým sídlem papežů a římských císařů, byl pupkem světa nejen ve starověku a středověku, jeho výši se jen tak něco nevyrovná. Dnes je centrem moderního italského státu a žije tu na dva a půl milionu obyvatel. Takže, kde vlastně začít, když si jej budeme chtít prohlédnout zblízka?

Koloseum, Pantheon nebo Trajánův sloup. Ale také Vítězný oblouk nebo Forum Romanum, nebo alespoň to, co se z něj ještě od antiky dochovalo. To přesně symbolizuje římský starověk, město z mramoru se mohlo pyšnit snad nejpoetičtější procházkou v tehdejším světě. Občané měli k dispozici veřejné vodovody, ale také dostatek zábavy v místních circích.

Středověk v Římě také zanechal hodně, kromě Andělského hradu musíme jmenovat renesanční výzdobu baziliky svatého Petra, na níž se podílel třeba slavný Michelangelo. Už jen to by stačilo k nesmrtelnosti, ale Villa Medici nebo Španělské schody posílají Řím ještě výš v hodnocení nezávislých turistických žebříčků. Pravda, některé stavby jsou zachovalé dobře, jinde je to trochu horší, ale přesto je dojem z města, nad nímž slunce vlastně nikdy nezapadlo, hodně zajímavý.

Tramvaje tu jezdí už půl druhého století, ale nelekněte se, když tu nebude doprava odsýpat tak, jako za římských časů. Bohužel, je to problém dodnes sužující celou Itálii. Naštěstí jsou zde tři velká letiště, takže doprava do Říma rozhodně nebude váznout. Víte, že z Říma pocházejí oblíbené špagety carbonara? Tak v některé místní restauraci ochutnejte, jak chutnají v Římě. Když už budete ve sluncem zalitém regionu zvaném Apeninský poloostrov, jistě nebude od věci navštívit i jiné lokality. Kromě Říma se nabízí třeba i někdejší hlavní město Itálie Florencie, ale také třeba Benátky nebo Miláno. Prostě co jméno, to pojem!

25.10.2019

Booking.com