Marina di Pisa

Marina di Pisa (Itálie)

Poetický název pro letovisko, které má asi tři a půl tisíce stálých obyvatel a je populární mezi turisty již od 18. století, že? Marina di Pisa leží asi deset kilometrů od města se slavnou věží položenou lehce našikmo, na levém břehu řeky Arno, které se zde vlévá přímo do Tyrrhénského moře. V létě je tu turistů doslova nevídaně, ostatně jako po celém Toskánsku. Dnes se tu říká Marina, ale ještě v minulém století jste mohli zaslechnout výraz „Boccadarno“, který používali hlavně starousedlíci.

Středomořské podnebí jistě potěší, nedaleko je i borovicový les, takže o naprosto čistý vzduch je zde postaráno. Přitom v oblasti, kde dnes stojí Marina di Pisa, byla ještě na začátku sedmnáctého století ošklivá bažina, kde se nikomu nechtělo bydlet. Až Ferdinand I. Medicejský se rozhodl, snad kvůli obavě o povodně v Pise, vystavět vodní příkop, který reguloval i říční dopravu – a kolem něj vzniklo prvních pár rybářských obydlí a na jádro městečka byla rázem takzvaně zaděláno. Pak už jen stačila osvěta lékařů devatenáctého století, kteří koupání v moři doporučovali skoro tak, jako pobyt v lázních. Turismus zde od té doby skutečně jen kvetl…

Najdete zde i jednu proslulou stavbu – Villa Peratoner – ve které několikrát pobýval i slavný italský básník Gabriele D´Annunzio. Není samozřejmě jedinou vilou ve městě, v okolí náměstí Piazza Baleari najdete třeba i Villu Bondi nebo Villu Galli Dunn, novogotickou Villa Albites nebo Palazzo Carovigno. Samozřejmě, nedaleko jsou Pisa, Lucca, ale i Florencie – a co by to bylo za bohatou italskou rodinu, kdyby si nepostavila letní sídlo u moře, že?

Dnes zajímají turisty i písečné nebo oblázkové pláže, ale vede zde i cyklostezka a turistický přístav Bocca d´Arno nabídne příjemnou promenádu. Necháte se přemluvit k takové malé odpolední procházce?

25.3.2019

Booking.com