Sóller

Sóller (Mallorca - Španělsko)

Název pochází z arabštiny a má odrážet bohatství celé lokality. Suliar je totiž v tomto jazyce vlastně cosi jako mísa ze zlata, a pokud jde o úrodu ze zdejších plantáží pomerančů a oliv, která byla aktuální už v antických časech, jistě nelze o ničem pochybovat. Během dne se to tu turisty opravdu jen hemží, nedaleká pohoří jsou totiž skutečným rájem na pohled – a právě město Sóller, podobně jako Andratx, jsou základnou pro mnoho cestovatelů.

Nenechte si ujít třeba bohatou botanickou zahradu

Pokud chcete prohlížet faunu středomořského regionu ve stínu a pohodlí, tak je přímo nutností návštěva botanické zahrady zvané Jardí Botánic de Sóller. Někdejší zámeček, dnes muzeum města obklopené právě nekonečnou zelení nabídne nádherný klid. Ve městě najdete i výstavu, která připomene umění španělského malíře Pabla Picassa. Centrem města je náměstí Placa de la Costitució, kde je radnice, palác Banc de Sóller, jenž připomene klasickou katalánskou secesi, tedy vlastně mimo jiné i díla Antoni Gaudího.

Jeli jste už někdy úzkokolejkou? V Čechách je k tomu řada příležitostí, ale stejně tak se jednou podobnou vlakovou tratí pyšní i Mallorca. Dřevěný vagón je opravdu stylový, vlaku samotnému se přezdívá „Rudý šíp“ a svézt se jím můžete do města přímo z Palma de Mallorca, cestou čeká perfektní výhled na okolí, podmínkou však je, že se nebudete lekat v tunelu. Nu, je to jen pár kilometrů…

Pokud máte rádi sakrální památky, nenechte si v Solléru ujít kostel Església Parroquial de San Bartolomé ze šestnáctého věku, kde zaujme zejména gotická architektura uvnitř jeho zdí. Podobně pěkný pohled se vám nabídne ve městečku Valldemossa, kde najdete kartuziánský klášter. Středověká stavba, ale v osmnáctém století notně přestavěná a nesoucí památku na Fryderika Chopina.

25.7.2021

Booking.com