Almeria
Co se vám vybaví, když se řekne Španělsko? Energetické flamenco, fotbalisté, historie spjatá s dobýváním latinské Ameriky, nádherná města jako Barcelona, Valencie, San Sebastian či Sevilla, nebo třeba vzpomínky na nádhernou dovolenou? Ať už máte Španělsko spojeno s čímkoliv, ať už jste zde byli nebo nebyli, přijet sem poprvé či ještě jednou se každopádně vyplatí.
Představíme si proto město, které byste při svých toulkách po Španělsku rozhodně neměli vynechat. Jmenuje se Almeria a leží v jižní části Pyrenejského poloostrova, přímo u moře. Díky čemuž představuje poměrně důležitý přístav v Andalusii a s touto funkcí je spojeno od pradávna. Její jméno se odvozuje od arabských výrazů pro vyhlídku či stráž, neboť sídlo bylo zpočátku určeno pro ostrahu místní zátoky.
Založení Almerie se datuje do roku 955 našeho letopočtu, tehdy zdejší nevýznamnou osadu nechal córdobský chalífa Abd ar-Rahmán III. opevnit a vytvořil zárodky současného velkoměsta. Zatímco ve středověku obývaly Almerii řádově stovky lidí, dnes již populace dosahuje bezmála dvou set tisíc. Almeria byla sice založena Araby, ale na konci patnáctého století ji dobyla tzv. „katolická veličenstva“ – královský pár Ferdinand II. Aragonský a Isabela Kastilská, kteří společně vládli v letech 1479 – 1504.
Při panoramatickém pohledu na město zaujme hornatá krajina, která je obklopuje. Na okrajích města jsou budovány nové bytové komplexy a mosty, které propojují okolní hory. Suché a horké podnebí jim vtisklo současný pouštní charakter. Dále jsou v okolí Almerie konstruovány rozsáhlé umělé plantáže a skleníky, kde zraje ovoce a zelenina dovážené posléze i na náš trh – rajčata, okurky nebo papriky. Počet obyvatel města se v posledních letech zvyšuje vlivem přílivu imigrantů, zejména z Afriky.
9.1.2019
Booking.comNejnovější
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu
- Litomyšl: renesanční perla na česko-moravské hranici
- Rakousko, Velká Fatra a Pécs: Letní dovolená par excellence