Barcelona

Barcelona (Španělsko)

Jedno velké město, které se nese cele v Gaudího duchu. Přesně tak, nebýt tohoto slavného architekta, byla Barcelona chudší o mnoho zajímavých staveb, co dnes zná prakticky celý kulturní svět. Metropole Katalánska, která v jistou dobu vládla fotbalovému světu, se rozhodně má čím chlubit. Přelom devatenáctého a dvacátého století se zde totiž prakticky prostavěl a platí, že co zakázka, to také perla v podání Antoni Gaudího.

La Sagrada Familia je zřejmě tím nejzajímavějším, co Barcelona nabízí. Chrám bude dokončen až za pár let a je pravda, že už se staví od roku 1882. Tato basilica minor byla vysvěcena v roce 2010 Benediktem XVI., projektovaná kapacita je devět tisíc věřících, a protože se stavba financuje jen z vybraných darů, postupuje se hodně pomalu. Jak říkal sám Gaudí, jde o poslední velkou svatyni křesťanství…

Badalona, Zaragoza a Valencie jsou i díky El Cidovi nebo plážím a přístavům také zajímavými městy, Barcelona je ale v katalánském regionu naprostý dominant – a kdo si nevybere mezi Barcelonou a Realem Madrid, jako by ani nebyl! Fotbalová rivalita je znát všude, Barcelona se může pochlubit ještě parkem Guell, domy Mila, Battló a Vicens, ale také tím, že v ní vyrůstal Pablo Picasso. Antické Barcino se změnilo v pulzující velkoměsto s univerzitou, které každý rok přivítá miliony cestovatelů.

Na co dalšího se ještě zaměřit, když se řekne Barcelona? Pláže na Costa Brava se budou také líbit, zvláště za slunečného počasí. Park Guell ukrývá Gaudího muzeum a určitě nevynechejte ani Gotickou čtvrť, mořské akvárium se šesti miliony litry vody anebo klášter Pedralbes, jenž byl založen na začátku čtrnáctého věku. Římské hradby a katedrála svaté Eulálie, sportoviště, na nichž se konaly v roce 1992 letní olympijské hry, račte si jen vybrat!

3.8.2022

Booking.com