Estella

Estella (Španělsko)

Město Estella leží v autonomní oblasti Navarra na severu Španělska. V baskičtině se mu ovšem říká zásadně Lizarra, proto nebuďte překvapení, až na vás místní obyvatelé přijdou s tímto názvem. Spíše než město je to takové menší městečko, jeho populace činí necelých 14 tisíc obyvatel. Leží pár kilometrů jihovýchodně od Pamplony, velmi blízko k hranicím s regiony La Rioja a Álava. Poblíž leží také město Haro, ve kterém se každoročně koná proslulý festival vína z oblasti La Rioja.

Město vzniklo roku 1090. Už předtím zde existovala opevněná osada Lizarra, které bylo toho roku uděleno Pamplonským králem Sancho Ramirezem uděleno povýšení na město. Estella-Lizarra byla důležitým bodem na Camino de Santiago (Svatojakubská cesta), což byla v dobách středověku významná cesta. V celém městě jsou velmi dobře patrné prvky románské architektury. Budovy v tomto slohu se zachovaly do dnešních dnů ve velmi pěkném stavu. Jde zejména o kostel San Pedro de la Rúa, Palác de los Reyes de Navarra, kostel San Miguel a další. V polovině devatenáctého století bylo město hlavní základnou karlistů v karlistických válkách. Mezi lety 1927 a 1967 vedla městem slavná železnice do Bergary.

Ve Španělsku je oblíbeným sportem cyklistika, a i v Estelle se koná jeden tradiční závod - Grand Prix Miguel Induarin. Na své si zde přijdou i milovníci gastronomie. Mezi tradiční pokrmy této oblasti patří pečené sele, ale také pstruzi z místní řeky, nebo treska na zelenině a zeleném pepři. A ačkoliv město Estelle nepatří mezi ty největší a rozhodně není žádným kulturním centrem, je zde několik pěkných tradičních restaurací a podniků, které vám umožní poznat pravé Španělsko.

6.5.2018

Booking.com