Turín

Turín (Itálie)

Právě zde bylo centrum novodobé Itálie, tedy alespoň po krátkou dobu. Jistě, než italští vlastenci dobyli Florencii nebo Řím, Turín se stal hlavním městem, a sice v letech 1861 až 1867. Sídlo věhlasné univerzity, ekonomické centrum severoitalského regionu a dějiště olympijských her v roce 2006. Keltský název, který znamená prostě „hory“, se vžil už v antických dobách, v místním dialektu se používá název Turin.

Rezidence někdejších savojských králů je skutečnou dominantou města, Palazzo Reale (tedy Královský palác) byl vystavěn v polovině sedmnáctého století. Milionové město pak nabídne také Gallerii Sabauda, kde jsou uložena i věhlasná díla Rembrandtova. V Turíně se zrodila světová automobilka Fiat, ale také původní italský film. Z velké výšky na něj shlíží věž Mole Antonelliana, na jejíž vrchol se můžete svézt panoramatickým výtahem – jistě neodoláte, že? Čeká tam na vás muzeum věnované filmu, zvláště pak tomu italskému. V Turíně sídlí mimo jiné i fotbalový Juventus (většina místních však fandí méně věhlasnému městskému rivalovi), ale také slavný deník La Stampa. Chuť zdejší čokolády také asi jen tak nezapomenete…

Trochu to tu připomene i Paříž, ačkoliv mnohem bližším velkoměstem (asi 150 kilometrů) je samozřejmě Milán. Něco z Francie sem vmísil i panovnický rod – Savojští totiž pocházeli právě ze země galského kohouta. Hned naproti královskému paláci je budova zvaná Torre Littoria, které se přezdívá také „Mussoliniho prst“. Sám diktátor často snil o tom, že bude nejvyšší budovou ve městě, což se ale ve finále nestalo – byť nechybělo mnoho.

Prohlédnout si zde můžete, pokud budete mít zrovna štěstí na vzácné chvíle výstav, i proslulé „Turínské plátno“, do nějž je údajně obtisknuta tvář Ježíše Krista. Udělejte si výlet i do Janova nebo města La Spezia!

ビットコイン ブックメーカー

29.8.2018

Booking.com