Monticelo Amiata

Monticelo Amiata (Itálie)

Obec s poněkud dlouhým názvem leží v italské provincii Toskánsku, jde o nevelkou vesničku, kterou dlouhodobě obývá zhruba 425 obyvatel. To však neznamená, že by šlo o „zapadákov“, kde není k vidění jediná pamětihodnost. Naopak, Monticello Amiata nabízí překvapivě mnoho zajímavých připomínek své bohaté, téměř tisícileté historie. Alespoň tak můžeme soudit podle úplně prvních záznamů, které se o této malebné vísce dochovaly – pocházejí z roku 1027, z listiny Konráda II. Sálského, což byl císař Svaté říše římské.

Ale zpět do Monticella Amiata. Oficiálně jde dnes o součást většího města Cinigiano, ležícího ve vzdálenost asi devět kilometrů.  Monticello Amiato sice neleží právě blízko hlavního města Toskánska, tedy Florencie, zato si můžete udělat výlet do bližších lokalit (a přitom neméně zajímavých) – měst jako Sorano, Sovana, Arcidosso nebo třeba Grosseto. Navštívit okolí se každopádně vyplatí – nejen proto, že v malou vesnici budete mít prozkoumanou za den, možná za dvě hodiny, ale hlavně proto, že by byla škoda připravit se o možnost prohlédnout si nádhernou krajinu a přírodu Toskánska, případně zavítat do některého z měst a nasát atmosféru historických uliček, kde se středověk mísí s výdobytky moderní civilizace.

A co je k vidění v samotném Monticello Amiata? Nenechte si ujít kostel San Michele Arcangelo z třináctého století, kde vás určitě zaujmou malby renesančních umělců Bartolomea Neroniho nebo Rutilia Manettiho. Jinou možnost prohlídky nabízí například etnografické muzeum, které umožňuje seznámení s každodenním životem obyvatel prostého italského venkova v devatenáctém století. Město dodnes obklopují dochované hradby z 13. století, které byly krátce po postavení zničeny požárem a vzápětí obnoveny.

19.12.2018

Booking.com