Villach

Villach (Rakousko)

Lázně, malebná krajina všude kolem, dvě alpská jezera a také hřebeny hor. Že je to ráj, který neexistuje? Vůbec ne, to se tu jen snažíme uvést městečko Villach, druhé největší v Korutanech, které kvetlo s každou další trochu úspěšnou obchodní stezkou. Je tu opravdu středomořské klima se vším všudy, nacházíme se totiž nedaleko Slovinska a Jadran je tak doslova, co by kamenem dohodil. Dobře, je pravda, že kus cesty to přeci jen bude, ale proč se na cestě do Chorvatska nezastavit právě zde?

V zimě si to tu zamilovávají lyžaři, v létě zase – kvůli dvou tisícům hodinám slunečního svitu ročně (až 300 dnů, když se vydaří sezona!) – si zde užívají ti, kteří vyžadují teplo, teplo a zase jen teplo. Turistický ráj, radost pohledět! Město na tom samozřejmě celoročně vydělává, ale vlastně – proč ne? Čtyřicet kilometrů sjezdovek, patnáctka vleků a výhled při lyžování nejen na Rakousko, ale také Slovinsko nebo Itálii, to si musí prostě každý zamilovat…

Šedesátitisícové město má bohatou historii. Slovinci mu říkají odjakživa Beljak, Italové Villaco, Češi dříve nazývali Villach Bělákem, ale dnes se podobný název už neujal. Více než pět tisíc let historie osídlení regionu hovoří za vše, líbilo se tady už Římanům. Bohužel, dvě zemětřesení ve 14. a 17. století poškodila ráz města, během druhé světové války se na Villach sesypalo na padesát náletů Spojenců, což napáchalo značné škody.

Za sakrálními památkami se do Villachu zrovna nejezdí, ale pokud patříte mezi fandy, kostelu svatého Kříže určitě neřeknete ne. Zájemci o sport jistě budou vědět, že právě zde se narodil jeden z nejslavnějších německy mluvících hokejistů Michael Grabner. Nenechte ale samozřejmě čekat ani další nádherné rakouské lokality, jako je třeba nedaleké jezero Faaker See, město Klagenfurt nebo Spittal an der Drau!

10.10.2018

Booking.com