Bregenz

Bregenz (Rakousko)

Krásné rakouské město Bregenz, které bychom hledali na hranicích s Německem nebo Švýcarskem. Pravda, bude to sem z Čech přeci jen kus cesty, není to jako výlet do Vídně, ale má své obrovské kouzlo. Rozkládá se na východním břehu Bodamského jezera, vedle v českých dějinách poměrně nechvalně známé Kostnice. Nežije tu ani třicet tisíc lidí, klasik by řekl, že vidíme ospalé alpské městečko, kde se doslova zastavil čas. A že je to nějaká urážka? Ale kdeže, spíš naopak…

Poprvé je oblast zmíněna v pramenech už za antických časů, kdy zde existovala římská osada jménem Brigantinum. Skutečný rozkvět však přišel až ve středověku, i když je pravdou, že v nedalekých kopcích je kostel svatého Havla, vysvěcený prý tímto irským presbyterem již v sedmém století. Vlastně tu ani není tak docela Rakousko, už jen proto, že Lichtenštejnsko je jen na míle daleko a totéž platí o Švýcarsku. Vodní sporty tu skutečně jen kvetou a místní festival rozproudí krev v žilách starousedlíků, protože sem přijede na čtvrt milionu turistů!

Kdo se zajímá o rokoko a barokní interiéry, určitě si nenechá ujít centrum města. Tady se totiž nachází kaple svatého Jana Nepomuckého z poloviny osmnáctého věku, která sice zvenčí nevypadá nijak výjimečně, ale když se podíváte dovnitř, určitě užasnete. Od května se můžete projet na Bodamském jezeru po loďkách, sezona trvá ještě v září. Ale když se podíváte na malou ZOO, kde je unikátní alpská fauna nebo si sjedete lanovkou na místní vršek Pfänder s nadmořskou výškou lehce nad tisíc metrů, určitě se také budete cítit jako v ráji. Rakousko ale nabízí ještě více, zkuste třeba Feldkirch, městečko vzdálené odtud asi pětatřicet kilometrů s dominantou – zámkem Schattenburg nebo třeba Innsbruck, jenž snad ani nemusíme nějak zvláště představovat!

dosug-tomsk.ru

1.1.2020

Booking.com