Písek

Písek (Česká republika)

Město Písek jistě není žádnému Čechovi neznámé. Ovšem mezi jihočeskými městy mu náleží přece jen poněkud postranní pozice, zastiňují ho totiž nedaleká větší města České Budějovice a Plzeň. Byla by však škoda kvůli tomu na Písek zapomenout nebo přehlížet jeho pamětihodnosti. Vždyť jde o město, které se zapsalo do místní historie nesmazatelnou stopou.

Historické centrum představuje památkovou zónu, a až si přečtete, co všechno se zde nachází, jistě se nebudete rozhodnutí památkářů divit. Dominantou zdejšího náměstí je kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží a dále gotický hrad ze třináctého století. Stavba nad řekou Otavou je nepřehlédnutelná z jakéhokoliv místa ve městě. To, co však představuje naprostý unikát celého Písku, je zdejší Kamenný most – nejstarší dochovaný most v České republice. Zajímavá legenda vypráví o tom, že prvním, kdo most krátce po jeho vzniku ve 13. století (za vlády Přemysla Otakara II.) překročil, byl jelen, proto se dlouho nazýval mostem Jelením. Většina místních ho však zná prostě jako „starý most“.

Písek obývá asi třicet tisíc obyvatel, je tedy logické, že mezi nimi se vyskytne hned několik slavných rodáků. Zmiňme například architekta Josefa Pleskota, modelku Ivu Kubelkovou, herečku Danu Morávkovou, krasobruslaře Tomáše Vernera nebo třeba literárního historika Martina C. Putnu. Seznam osobností, na které může být Písek hrdý, je pochopitelně daleko delší.

S Pískem je již tradičně spojována postava Fráni Šrámka, českého prozaika a básníka z přelomu devatenáctého a dvacátého století, autora děl jako Měsíc nad řekou nebo Stříbrný vítr. Rodák z nedaleké Sobotky se díky svému bohatému literárnímu odkazu zasloužil dokonce o to, že po něm bylo pojmenováno písecké divadlo postavené v roce 1868.

2.4.2017

Booking.com