Neapol
Prosluněné město s bohatou historií, o němž pěl známý československý bard Waldemar Matuška? Třetí největší v Itálii, hned po Římu a Milánu, svůj název dostalo ze starořeckých dialektů. Vlastně znamená – zcela jednoduše – „město, které je nové“. Osídlení regionu je zdokumentované už po tisíce let, největší slávu si ale Neapol užila v době starověku a středověku. Vždyť vlastně jen nedaleko odtud bychom hledali antické Pompeje, pohřbené pod vrstvou popela nebo královskou rezidenci Casertu, někdejší barokní sídlo vladařů z rodu Bourbonů.
Uvidět Neapol a pak můžete zemřít, skutečně tohle okřídlené úsloví platí? Město má řadu tváří, každá ulička má jiný svébytný styl. Pokud chcete mít ten nejkrásnější výhled široko daleko, vyjděte nahoru na hrad svatého Eliáše, uvidíte jako bonus i krásný Neapolský záliv. Skutečně, dalo by se říci, romantika jak vyšitá…
Belforte, jak se tomuto hradu říkalo kdysi, byl vystavěn ve druhé polovině třináctého století. Podobně slavný ale je Kapujský hrad, kde se mnoho líbilo Fridrichovi II. z rodu Štaufů. A jistě, samozřejmě, hradů je tu přeci mnohem víc, co třeba Castel dell´Ovo? Původní římskou stavbu přestavěli Normané podle svého vkusu, později se přestavby zhostili také Aragonci. Vstup je zcela zdarma, jen tak mimochodem.
Sídlem Boccaccia a Petrarky byl hrad Maschio Angioino, vystavěný mezi léty 1279 až 1282. Stavba chráněná pověstným „Krokodýlím příkopem“ je klasikou ve světě středověkých hradů. Pokud máte rádi operu, nesmíte vynechat Teatro San Carlo, jež se dočkalo slavnostního otevření již v roce 1737. Podobně jako u nás v Jihlavě, i tady jsou slavné podzemní chodby, které zdánlivě nikde nekončí. Itálie má prostě stále co nabídnout, že? Podívejte se třeba i do renesančně laděné Florencie…
26.6.2019
Booking.comNejnovější
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu
- Litomyšl: renesanční perla na česko-moravské hranici
- Rakousko, Velká Fatra a Pécs: Letní dovolená par excellence