Slavonice
Historické město, které leží v jihočeském regionu nedaleko hranic s Rakouskem. Dnes nemají ani tři tisíce obyvatel a vlastně tomu tak bylo vždy, že šlo spíše o menší sídlo, které má střežit hranice a obchodní stezky. Rozkvětu se dočkalo za Pánů z Hradce a později, když se měšťané připojili k myšlenkám Martina Luthera. Ovšem drancování Švédů a mor na konci sedmnáctého století znamenal velkou ránu pro rozvoj Slavonic. Těch Slavonic, které historicky spadají pod Moravu, ale jsou dnes administrativně řazeny pod Jindřichův Hradec.
Památkou na někdejší slávu města jsou zbytky opevnění (konkrétně třeba Znojemská brána), ale také několik sakrálních budov. Třeba jednolodní kostel ze čtrnáctého věku, zasvěcený Janu Křtiteli nebo barokní kaple svatého Jana Nepomuckého. Najdete tu ale i pár ukázek novějších staveb, jako je třeba zbytek opevnění z roku 1938 – to si ale ze Slavonic uděláte asi dvoukilometrovou projížďku.
Historické jádro města je renesanční a možná vám tak trochu připomene i Telč. Nakonec, ten není úplně daleko a v jistou dobu Slavonice spadaly pod správu stejné feudální dynastie, která si města vytvářela podle italského vzoru. Památné je i zdejší podzemí, komplex, který napodobuje třeba Jihlavu nebo Znojmo. Už dvacet let do něj můžete nahlédnout, ale samozřejmě jen po krůčcích a opatrně! Nejstarší části sklepení pamatují ještě husitské války, dodnes se podařilo odkrýt zhruba půl druhého kilometru chodeb. Archeologové mají jasno – bude toho ještě poněkud víc! Přitom výkopové práce probíhají už od roku 1993.
Když ale zmíníme jihočeský region, určitě nelze opomenout kromě Slavonic ani České Budějovice. Vždyť i toto město má po stránce historie co nabídnout. Rozhlédněte se třeba z Černé věže, Česká republika jako na dlani!
3.7.2019
Booking.comNejnovější
- Riverside – jih Kalifornie
- Co všechno zahrnuje pojištění letenek?
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu