Mladá Boleslav

Mladá Boleslav (Česká republika)

Centrum středočeského průmyslu, které je už po několik generací spjaté s výrobou toho, čemu říkal v Utrpení mladého Boháčka herec Jaroslav Satoranský přibližovadlo – a my známe v moderní době spíše pojem automobil. 45 tisíc stálých obyvatel a historie osídlení už od doby antické. Nadvláda rodu Michalovců, Tovačovských z Cimburka, ale také doba, kdy Rudolf II. povýšil Mladou Boleslav na takzvané královské město. A jak je to dnes? Zavítejte na hrad, navštivte světoznámou automobilku!

Hrad byl původem přemyslovským hradištěm

V polovině čtrnáctého století se z původního slovanského hradiště vyklubal gotický hrad, který se později dočkal modernějšího renesančního vzezření. Od roku 1970 je v jeho útrobách muzeum, další velkou památkou regionu je pak i mariánský sloup z konce sedmnáctého věku. Gotika ale ještě hradem nekončí, protože arciděkanský trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze začátku patnáctého století připomene raně novověkou Itálii a inspiraci v ní. Ve městě, odkud pocházejí olympijský vítěz Jan Železný nebo zpěvák Vilém Čok se můžete podívat i do středověkého paláce Templ, který učaruje zejména dětem zběhlým v dějepisných publikacích.

Muzeum věnované Škodě Auto je v prostorách dřívějších závodu pod taktovkou Laurina a Klementa, zcela symbolicky – pětistovka exponátů, včetně nejstarších modelů Škodovek, do automobilového muzea můžeme zavítat již od roku 1995. Otevřeno je celoročně a po celý týden mezi devátou ráno a pátou odpoledne. Rodinné vstupné je vlastně symbolické, vyjde na pouhé dvě stovky – za těch pár hodin zábavy zvláště pro fanoušky automobilismu to opravdu stojí, nebo snad ne? Praha navíc není daleko, totéž platí pro Liberec. Nebo pro příznivce hradů a zámků je určitě dobrou variantou i Sychrov

11.6.2022

Booking.com