Šoproň

Šoproň (Maďarsko)

Město Šoproň najdete na západě Maďarska, ve stejnojmenném okrese. Rozhodně se nemůže rovnat evropským velikánům, kterými je Budapešť nebo Štýrský Hradec (Graz). Městečko samotné má totiž pouhých 55 000 obyvatel. Historické události zapříčinili, že má Maďarsko několik měst, které jsou oficiálně dvojjazyčné, a to maďarsko-německé. Jedním z těchto měst je právě Šoproň, které mají za cíl cestování mnozí turisté, které láká Maďarsko a jeho nejenom přírodní, ale i architektonické krásy.

Město Šoproň si mnoho vytrpělo v období obou světových válek. Po první světové válce připadl Rakousku, a během té druhý byl téměř kompletně vybombardován a v roce 1945 byl obsazen Rudou armádou. Ta postupně procházela celé Maďarsko. Nyní je Šoproň rájem mnohých turistů, které vyhledávají jeho klid a pohodový život. Je cílem cestování hlavně romantických duší, protože tamní úzké uličky a nádherná příroda jsou jako stvořeny na dlouhé procházky bez jakýchkoliv starostí. Milovníci památek by své cestování měli zaměřit hlavně na místní synagogu, a také mnohé gotické kostely.

Právě malebná příroda a dobré klimatické podmínky dali vzniknout i vinařské oblasti, kterou se Šoproň může pyšnit. Těch má celé Maďarsko několik, a proto místní víno znají vinaři skutečně po celém světě. Pěstuje se zde nejenom červené víno, kterým je Maďarsko typické, ale samozřejmě i víno bílé. V období sklizní proto Šoproň ožije, jelikož se sem sjíždějí hromady vinařů a brigádníků, stihli veškeré víno z tamních vinic sklidit v požadovaném termínu. A díky jeho kvalitě si ho můžeme vychutnávat i my, jelikož podstatná část exportu je směřována do Evropy, včetně České republiky. Za návštěvu také stojí nedaleké městečko Köszeg.

19.9.2013

Booking.com