Bergamo

Bergamo (Itálie)

Bergamo je stotisícové město italské Lombardii, bude našim cílem v následujících řádcích. Jde o jedno druhé největší město této provincie (po Milánu), která leží na samé severu italské „boty“, u hranic se Švýcarskem v předhůří Alp. Lombardie představuje nejbohatší italský region a zároveň jeden z nejbohatších v Evropě vůbec.  Dalším z bohatých a překrásných severoitalských regionů je například Benátsko, kde kromě Benátek leží třeba město Padova na řece Pádu. Pro tentokrát však zůstaneme v Lombardii a představíme si Bergamo trochu podrobněji.

Historie samotného  Bergama je překvapivě dlouhá a připomínky staletých událostí jsou patrné na každém kroku. Zachovalo se nádherné historické centrum, které dodnes působí středověkým rázem. Ale v Bergamu je toho k vidění daleko více, a pokud plánujete cestu do Itálie, pak zvažte, zda by nestálo za to se zde zastavit a v rámci jednodenního výletu si prohlédnout zajímavé pamětihodnosti, které nabízí.

Na první pohled zaujmou zbytky starodávných hradeb, kterými bylo středověké jádro Bergama (konkrétně oblast Citta alta – Horní město) obehnáno do sedmnáctého století. Hradby zahrnují šestnáct bašt.

Pamětihodnosti, které jsou v Bergamu k vidění, není možné popsat v krátkém článku. Nachází se zde paláce, věže, dómy, desítky pozoruhodných kostelů, kaple a podobně.  Jednou z nejvýraznějších staveb je pevnost Rocca z první poloviny čtrnáctého století, situovaná na skalní vyvýšenině nad starým městem. Ze stejného období pochází také palácová stavba Cittadella, kde je v současnosti možno navštívit archeologické a přírodovědné muzeum. A když už jsme u té přírody – zájemci by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu místní botanické zahrady Lorenzo Rota, kde je k vidění na 1200 živých druhů.

27.11.2022

Booking.com