Vicenza

Vicenza (Itálie)

Itálie, to nejsou jen ta úplně nejznámější a největší města. Existuje i spousta méně známých lokalit, které však rozhodně stojí za zmínku. Jednou z nich je i město Vicenza, které leží v západně od proslulých Benátek. Už jen fakt, že se celé město nachází na seznamu světového dědictví UNESCO slibuje zajímavou podívanou pro všechny milovníky kultury a historie.

Vůbec první zmínky o Vicenze přichází už dlouho před naším letopočtem. Kolem desátého století před naším letopočtem už město patrně existovalo známé jako Vicetia a bylo poměrně moderní a kulturně rozvinuté. Vůbec nejslavnější období ale tohle město zažilo během 16. století, kdy zde působil architekt Andrea Palladio. Mistr renesanční architektury po sobě zanechal spoustu skvostů, které můžeme obdivovat dodnes.

V 18. století město krátce patřilo Rakousku, ovšem druhá polovina století devatenáctého přinesla začlenění zpět pod italské království. Město mělo opravdu na krajíčku během obou světových válek. Koncem té druhé se Vicenza stala obětí silného bombardování, ovšem po válce se povedlo toto město ekonomicky nastartovat a udělat z něj jedno z ekonomických tahounů celé Itálie.

K tomu nejlepšímu, co můžeme ve Vicenze spatřit, patří například Teatro Olimpico. Jak už název sám napovídá, jedná se o divadlo, ale ne ledajaké. Jde asi o nejstarší kryté divadlo svého druhu, které navrhoval již zmíněný architekt Palladio. Obdivovat zde můžeme bohaté zdobení interiéru i důraz na renesanci antické architektury, včetně uspořádání hlediště do půlkruhu. Nejvýznamnější stavbou architekta Palladia je Basilica Palladiana, kterou najdete v samotném centru města naproti další významné stavby Palazzo del Capitaniato.

Zhruba dva kilometry na jih od města najdeme nádhernou baziliku di Monte Berico, která je umístěna na vrchu nad městem a nabízí kromě své vytříbené architektury i nádherný rozhled na okolí.

Pokud byste si chtěli z Vicenzy udělat výlet do okolí, máte mnoho možností. Jak už bylo zmíněno na začátku, zhruba 70 kilometrů odsud leží Benátky, ale daleko není ani univerzitní město Padova, do kterého je z Vicenzy dokonce přímé vlakové spojení.

6.2.2017

Booking.com