Pelhřimov

Pelhřimov (Česká republika)

Ohromná replika  Pražského hradu složená ze špejlí, péřová bunda s dvoumetrovými rukávy, třicet centimetrů dlouhá a přitom plně funkční motorka, sto padesát kilometrů dlouhá šála nebo půlmetrová maketa francouzského zámku celá z čokolády. To je jen krátký výčet zajímavostí, které jsou k vidění v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. A další zajímavosti, jež můžete navštívit v jihočeském městě Pelhřimov, naleznete v následujících řádcích.

Pelhřimov sice není kdovíjakým velkoměstem, s šestnácti tisíci obyvateli představuje takové průměrné české okresní město. Přesto má překvapivě co nabídnout a pokud jste tu ještě nebyli, pak rozhodně stojí za to tento nedostatek napravit. Třeba teď, během nadcházejících prázdnin.

Pelhřimov leží v kraji Vysočina, na půl cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Humpolcem a sedmadvacet kilometrů západně od krajského města Jihlavy. Původní osada ze třináctého století se zřejmě nacházela na území dnešní obce Starý Pelhřimov, která leží cca dva kilometry od areálu města Pelhřimova. Název pochází z německého výrazu Pilgrim, počeštěného na Pelhřim. Slovo pilgrim je známo i z jiných jazyků, znamená „poutník“ a my již tedy víme, co slovo Pelhřimov vyjadřuje – v podstatě jde o místo, kam přicházeli poutníci, tedy „Poutníkov“. Dodejme ještě, že doložen je i dialektický název Pejřimov.

Seznam kulturních a historických památek města Pelhřimova je obzvláště dlouhý. Centrální Masarykovo náměstí (mimochodem ozdobeného nejmenší jezdeckou sochou Tomáše Garrigua Masaryka v Čechách) je obklopeno celou řadou unikátních staveb, především kostelů, ale najdeme zde třeba i městské divadlo, dvě historické brány, zříceninu kaple sv. Anny z konce sedmnáctého století nebo původně gotický zámek pánů z Říčan. Díky místnímu rodákovi, akademikovi Josefu Dobiášovi, je pelhřimovská historie velice detailně zmapovaná.

9.7.2017

Booking.com