Štramberk

Pokud hledáte zajímavé a malebné místo na Moravě, můžete zavítat do města Štramberk. Toto město se nachází v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji, na svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory v Libotínských vrších v předhůří Beskyd. Žije zde přibližně 3 500 obyvatel a je známé jako moravský Betlém díky svému historickému jádru tvořenému dřevěnými domy ve stylu valašské lidové architektury.

Štramberk má bohatou historii, která sahá až do 13. století, kdy byl založen hrad Strallenberg na Zámeckém kopci. Hrad sloužil jako obranná pevnost proti mongolské invazi v roce 1241 a později proti husitům a Turkům. V roce 1469 byl hrad dobyt a zničen králem Matyášem Korvínem. Zbytky hradu jsou dnes chráněnou kulturní památkou a na jeho vrcholu stojí věž Trúba, která je symbolem města a nabízí krásný výhled na okolí.

V 15. století získal Štramberk práva královského horního města a rozvíjel se jako středisko hornictví, sklářství a obchodu. V 16. století byl Štramberk povýšen na svobodné královské město a začal se stavět charakteristický soubor dřevěných domů ve stylu valašské lidové architektury. Tyto domy stojí na předměstí historického centra města a společně je celé jádro města chráněno jako městská památková rezervace od roku 1962.

V 19. století byl Štramberk postižen hospodářským úpadkem a požáry, které zničily část města. V této době se také objevily první nálezy zkamenělin pravěkých zvířat a lidských ostatků v jeskyni Kotouč, které proslavily Štramberk jako paleontologické a archeologické naleziště. Nejznámějším nálezem je fragment spodní čelisti neandrtálského dítěte, který je starý 40 000 let.

V 20. století byl Štramberk ovlivněn první a druhou světovou válkou. Před druhou světovou válkou se Štramberk stal součástí Sudet a část obyvatel bylo nuceno opustit město nebo bylo deportováno do koncentračních táborů. Po válce se Štramberk stal opět součástí Československa a zažil rozvoj průmyslu, turistiky a kultury.

Štramberk nabízí svým návštěvníkům několik zajímavostí, které stojí za návštěvu. Mezi nejznámější patří Trúba - věž z hradu Strallenberg, která je symbolem města a nabízí krásný výhled na okolí. Věž je vysoká 40 metrů a má 138 schodů. Je otevřena pro veřejnost od dubna do října. Další zajímavostí jsou štramberské uši - tradiční medové pečivo ve tvaru lidských uší, které se peče podle starého receptu z roku 1856. Pečivo je inspirováno legendou o mongolském obléhání Štramberka, kdy měli Mongolové stříhat uši poraženým obráncům a nosit je jako trofeje. Pečivo se prodává v místních pekárnách a cukrárnách. Dále si můžete prohlédnout Muzeum Štramberk, které představuje historii, kulturu a přírodu Štramberka a okolí. Muzeum má několik expozic, například o hornictví, sklářství, lidovém umění, paleontologii a archeologii. Muzeum se nachází v bývalé radnici na náměstí. A nakonec si můžete zajít do Jeskyně Kotouč, která je proslulá jako naleziště zkamenělin pravěkých zvířat a lidských ostatků. Jeskyně je součástí přírodní rezervace Kotouč - Strážiště, která chrání unikátní krasové útvary a rostlinstvo. Jeskyně je přístupná pouze s průvodcem.

Štramberk je také výborným výchozím bodem pro poznávání okolních atrakcí, které nabízejí různé možnosti pro aktivní i pasivní odpočinek. Mezi ně patří Kopřivnice - město, které je známé jako kolébka českého automobilového průmyslu. Zde si můžete prohlédnout Technické muzeum Tatra, kde jsou vystaveny historické i současné modely automobilů Tatra, nebo si zajet na zkušební polygon Tatra Test, kde si můžete vyzkoušet jízdu v terénním vozidle. Dále si můžete zajet na Pustevny - horský rekreační areál v Beskydech, kde se nachází několik stylových dřevěných chalup navržených architektem Dušanem Jurkovičem. Zde si můžete užít krásné výhledy na okolní hory, lyžovat na sjezdovkách nebo navštívit sochu Radegasta - boha slunce a plodnosti. A nakonec si můžete prohlédnout Rožnov pod Radhoštěm - město, které je proslavené jako centrum valašské kultury a folklóru. Zde si můžete prohlédnout Valašské muzeum v přírodě, kde jsou zachovány tradiční lidové stavby, řemesla a zvyky.

Pokud tedy chcete poznat jedno z nejmalebnějších míst na Moravě, neváhejte a navštivte Štramberk. Jistě si zde najdete něco podle svého gusta a budete se rádi vracet.

11.6.2023