Prostějov

Prostějov (Česká republika)

Jedno z center Hané, které bychom hledali asi patnáct kilometrů od Olomouce, má v současné době přes čtyřicet tisíc obyvatel. Prostějov nabídne nejen rodný dům básníka Jiřího Wolkera, ale i celou řadu dalších staveb, jako je třeba kostel svatého Petra a Pavla s barokní kaplí, která nese jméno svatého Lazara. Zatím jsme jen trochu ochutnali, protože historické centrum poblíž Plumlovské přehrady přináší i prohlídku Muzea Prostějovska, stejně tak jako Národní dům, jenž je památkou na architekta Jana Kotěru.

Botanická zahrada, nedaleká kozí farma Rozinka, aquapark, Starorežná aneb místo produkce lihovin s tradicí po takřka pět století, jíž se pyšní v zahraničí celá Česká republika. Jistě právě i tohle jsou lákadla, díky kterým nejeden cestovatel rád zamíří právě do Prostějova. Bašta z patnáctého století nebo o století mladší renesanční radnice, ve které se nachází již zmíněné muzeum, nabídnou také nevšední podívanou. Jako první si ale návštěvník jistě v centru povšimne budovy nové radnice, vystavěné v roce 1914, která má skoro sedmdesát metrů vysokou věž.

Olomouc nebo Přerov jsou jistě také městy, kde se psala historie, Prostějov je ale v Olomouckém regionu pomyslnou dvojkou, nejen pokud jde o počet obyvatel. Narodili se tu totiž nejen Wolker, ale také Wichterle a Rejsek, najdeme tu i vzpomínky na židovskou komunitu, jednu z největších na Moravě – památkou na ni je třeba Dům čp. 72, ale zejména pak Galerie Špalíček, kterou bychom hledali na adrese Uprkova 18. Ptáte se na další významné stavby? Je to třeba vila Josefa Kováříka na Vojáčkově náměstí, ale také Národní dům. Nechybí botanická zahrada, hvězdárna a další lákadla, pokud se chystáte cestovat i s dětmi. A když si pohlídáte termíny, můžete se zúčastnit i nějakého nevšedního festivalu, na kterém načerpáte pozitivní energii a nové síly!

14.5.2022

Booking.com