Český Těšín

Český Těšín (Česká republika)

„Z Těšína vyjíždí vlaky co čtvrthodinu…,“ zpívá ve známé písničce oblíbený ostravský zpěvák Jarek Nohavica. Na mysli má samozřejmě Český Těšín, město ležící na hranicích Slezska a Polska. Není divu, že spory o to, zda náleží více Čechům nebo Polákům, hrají hlavní roli v historii i současnosti tohoto čtyřiadvacetitisícového sídla v okrese Karviná. Pokud se však nad těmito rozpory povznesete a navštívíte Český Těšín jen tak, ze zvědavosti, možná budete překvapeni, kolik pamětihodností může nabídnout.

A nebudou to jen zajímavosti kulturní nebo historické, ale – poněkud překvapivě – i přírodní. Tak například jedna z mála hornin pojmenovaných po geografických lokalitách je tzv. těšínit – vyvřelá hornina, jež je k nalezení právě v tomto regionu. A Český Těšín se může pochlubit i specifickou rostlinou, která se jinde na světě nevyskytuje. Je jí hvězdnatec zubatý, raná jarní květinka, který se stala symbolem mnoha místních sdružení nebo spolků. V Českém Těšíně leží desítky kulturních památek zapsaných v rejstříku Národního památkového ústavu. Náleží mezi ně řada kostelů, křížů, kaplí či hřbitovů, ale také třeba most, nádraží nebo socha svatého Jana Nepomuckého.

Český Těšín je výrazným centrem polské menšiny v Česku. V roce 2001 se zde k polské národnosti hlásilo celých šestnáct procent obyvatel, každoročně se zde konají akce zaměřené na kulturní tradici polského národa, která zahrnuje zpravidla festivaly a přehlídky. Polská menšina také apeluje na to, aby bylo z názvu města vypuštěno slovo „Český“, které je podle ní zavádějící. Prozatímní návrhy však byly zastupitelstvem zatím vždy zamítnuty. Připomeňme, že k rozdělení mezi tehdejší Československo a Polsko došlo v roce 1920.

Při návštěvě Českého Těšína stojí za to nevynechat ani okolní slezská a moravská města, která stojí za návštěvu. Tak třeba Přerov, Olomouc nebo Ostrava nejsou zase tak daleko, a rozhodně by neměla uniknout vaší pozornosti.

12.12.2018

Booking.com