Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm (Česká republika)

Více než šest století historie, která se kdys nesla i podle not olomouckého biskupství. Městečko, jež má dnes jedenáct tisíc stálých obyvatel, se poprvé zmiňuje v písemnostech českých v roce 1382. Franštat nebo Frenšták, jak zněl historický název města, je dnes oblíbeným i proto, že se z něj můžete svézt přímo do Pusteven, horského sedla v tisícimetrové nadmořské výšce. Stačí jen, když sednete do lanovky, která nabídne půl druhého kilometru cesty s výhledem na krásnou beskydskou krajinu.

Raškovo město vychovalo řadu sportovců

Jiří Raška, ale také Jakub Janda. Dvě osobnosti českého sportu jsou spjaté právě s Frenštátem pod Radhoštěm, a když se k nim přidá také Karel Loprais, je jasné, že sportovcům zdejší ovzduší zřejmě dobře prospívá. Vydejte se ke skokanským můstkům, kde dozrávala kariéra olympijského vítěze a jednoho z nejslavnějších sportovců Československa. V létě si ale vychutnáte i aquapark nebo motokáry, dětem se bude určitě líbit i na blízké rozhledně na Velkém Javorníku.

A co samotné město? Jeho dominantou je bezesporu novorenesanční radnice, nacházející se na Náměstí Míru. Poprvé začala sloužit svému účelu v závěru devatenáctého století, originál sochy Radegastovy, symbolu kraje, rozhodně nesmí chybět – najdete ji v interiéru, autorem je proslulý sochař Albín Polášek. Víte, že na Radhošti je „pouze“ kopie?

Frenštát pod Radhoštěm nabídne Martinský trh, kdy si užijete nejen speciality k tradičnímu svátku minulých generací, ale také Gulášové slavnosti nebo další kulturní akce. Podobně jako v Rožnově pod Radhoštěm nebo Novém Jičíně, ale i Hranicích, kultura opravdu jen kvete. Ze zajímavých míst jistě nevynechejte ani sušárnu ovoce na Papratné, i když pohled na ni je možný jen zvenčí, jde o soukromý majetek.

14.7.2021

Booking.com