Pardubice

Pardubice (Česká republika)

Devadesát tisíc obyvatel, popularita díky prestižním dostihovým závodům i ploché dráze, úzké historické propojení s rodem Pernštejnů. Sto kilometrů od Prahy na Labi leží Pardubice, město, kde vzletělo Kašparovo letadlo do oblak a kde pořádají i Festival smíchu. Natáčela se tu Dívka na koštěti a pardubický perník uznává i EU jako chráněné označení původu. Co dalšího uvidíme ve městě, kde se už šest století vaří pivo a jehož historické centrum hlídá Zelená brána?

Renesanční zámek, jenž vyrostl pod taktovkou Pernštejnů na přelomu středověku a novověku, je z českých staveb svého druhu jednou z nejzachovalejších, často se zde konají také různé společenské akce. Aquacentrum, golfový resort, ale také Taxisův příkop na Velké pardubické, to jsou poněkud novější atrakce Pardubic, města nedaleko Hradce Králové.

Jak vlastně vypadá ona Zelená brána? Renesanční předbraní a samotná brána s věží, co se pne takřka do šedesátimetrové výše. Symbolické entrée do městské památkové rezervace, ale také působivá rozhledna, v rámci České republiky najdeme něco podobně zajímavého i v Českých Budějovicích. Nedaleko Pardubic pak najdeme Kunětickou horu, hradní zříceninu z patnáctého století. Pokud si ale chcete užít vyhlídku na okolí uprostřed přírody, nabízí se rozhledna Barborka, která je u vísky Horní Raškovice a prochází kolem ní i atraktivní cyklotrasa.

O historii Pardubic a okolí vám hodně napoví prohlídka Východočeského muzea, situovaného právě v areálu renesančního zámku. A kam se ještě vydat dál? Sportovní hala ČSOB Pojišťovna ARENA, kde navazují na tradici Martince a Haška, ale také Tyršovy sady, zelené místo v srdci Pardubic, jež zanedlouho oslaví sto let od svého vzniku. Nevynechejte ani Larischovu vilu neboli Zámeček ze samého konce devatenáctého věku…

9.7.2022