Hradec Králové

Hradec Králové (Česká republika)

Jedno z největších českých měst, centrum velkého kraje, ale také místo, kde se psaly dějiny nejen husitské revoluce. Hradec Králové byl slovanským hradištěm prokazatelně už před více než tisíci lety, stál totiž uprostřed obchodní cesty z Prahy do polsky mluvících oblastí. O rozkvět, podobně jako u Českých Budějovic, se zasadil Přemysl Otakar I., zdejší majestátní hrad pak dlouho patřil do věna českých královen.

A tím slavná historie zdaleka nekončí, ve zdejší trojlodní katedrále svatého Ducha byl pochován symbol husitské revoluce, Jan Žižka z Trocnova (ale ne na dlouho…). V polovině sedmnáctého věku se mohlo město pochlubit vlastním biskupstvím, ale v roce 1762 žel podlehla většina města rozsáhlému požáru. Nedaleko města se konala i slavná bitva mezi pruským a rakouským vojskem v roce 1866. A v neposlední řadě, na místní gymnázium docházel svého času také Alois Jirásek.

Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice, asi sto kilometrů od Prahy. Z pohledu architektury a kultury jen kvete, zdejší Klicperovo divadlo nebo některá díla architekta Josefa Gočára (například budova Ředitelství drah) je symbolem minulých generací. Město má i svou univerzitu a každoročně se tu koná řada festivalů.

Perlou nejen pro dětské publikum je bezesporu největší středoevropské sladkovodní akvárium. Projděte se i po dně tropické řeky, je zde totiž připraven dlouhý tunel – dobrodružství už nic nebrání a nebojte, bude zcela bezpečné i pro neplavce! Secese se do života města zapsala v mnoha budovách, ale pokud máme zmínit jeden unikát za všechny, bude to třeba vodní elektrárna Hučák, kterou samozřejmě můžete poctít svou návštěvou také. A pro výlety poblíž jsou tu doslova jako stvořené třeba Pardubice. Česká republika je zkrátka plná krás!

20.11.2019

Booking.com