Pisa

Pisa (Itálie)

Neexistuje stavba, která je pro Itálii typičtější. A zdánlivě bezvýznamné městečko v Toskánsku na březích řeky Arno proslavila po celém světě. Tato stavba se stala symbolem celé Itálie a takřka na každém suvenýru ze zdejší oblasti se nachází její silueta. Už víte, o čem je řeč? Samozřejmě jde o šikmou věž v Pise, unikátní pamětihodnost v oblasti, kde se však nachází podobných zajímavostí daleko více. Tak například města jako Florencie či Siena by vám při návštěvě zde rozhodně neměla uniknout. A pokud si v tom množství zážitků a cest najdete chvilku i na Pisu, tím líp.

Nepovedená věž pochopitelně přitahuje největší pozornost turistů, ale nejedná se ani zdaleka o jedinou dominantu Pisy. V celém městě se totiž dochovalo úchvatné historické centrum, které se rozvíjelo již od dob starověku a na přechodnou dobu bylo dokonce schopno konkurovat okolním přístavům Benátkám či Janovu, co se týče obchodní a námořní aktivity. Hlavní památkové centrum se nachází na Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků), kde turisté mohou navštívit a obdivovat tři stěžejní pamětihodností: baptisterium, dóm a právě zmiňovanou šikmou věž. Tento komplex zde stojí již od dvanáctého století a je natolik unikátní, že se dočkal dokonce zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. A jak že to tedy bylo s tou slavnou věží?

Počátky stavby sahají již do dvanáctého století, konkrétně roku 1170. Tehdy se italští architekti rozhodli vytvořit nejvyšší stavbu na světě. Jejich záměr však krátce na to vzal za své – zjistilo se totiž, že rozestavěná věž se naklání a pokračování ve stavbě by mohlo způsobit příliš zbytečných komplikací. Pro vyrovnání do správného úhlu byla neprofesionálně podepřena, takže se začala naklánět na druhou stranu a stavba byla „pro jistotu“ rychle dokončena v úrovni šestého poschodí. Slávu, kterou si tím paradoxně získala, zřejmě v dávném středověku nikdo nepředvídal.

28.5.2017

Booking.com