Telč

Telč (Česká republika)

Město, jehož historické centrum se nachází na prestižním seznamu UNESCO, snad ani netřeba zdlouhavě představovat. Telč určitě zná naprosto každý, žije tu hned pět tisíc obyvatel a rozhodně se nedá říci, že snad třeba Jindřichův Hradec nebo Pelhřimov zastiňují jeho slávu. Založen byl údajně před devíti stoletími, ale první zaznamenaná písemná zmínka pochází až ze začátku čtrnáctého věku. A co tu můžeme obdivovat?

Náměstí Zachariáše z Hradce patří k těm vůbec nejhezčím v celé České republice. Takzvané Vnitřní Město je součástí seznamu UNESCO již dobrého čtvrt století, je tu několik velkých kostelů (svatého Jakuba Staršího, barokní Jména Ježíš, pozdně gotický kostel svatého Ducha a další). Historie se psala i v budově místní radnice, která odráží renesanční přestavbu ze sedmdesátých let šestnáctého století.

Když se řekne Telč, musíme zmínit i místní renesanční zámek, jenž je po právu národní kulturní památkou. Vystavěn byl ve druhé polovině třináctého věku Jindřichem II. z Hradce, jako pánové se tu vystřídali i Slavatové nebo Lichtenštejnové. Samozřejmě, na renesanční přestavbě se podílela i řada italských expertů a je to znát hned na první pohled, podobnou změnou totiž nakonec svého času prošel i Jindřichův Hradec. Rukopis Baldassare Maggiho z Arogna je vidět i na Hluboké nebo v Českém Krumlově.

Zámecký park ze šestnáctého století s majestátním skleníkem patří k nejstarším svého druhu v ČR. Nějaká historická perlička? Zámek byl vždy výhradně děděn – a nikdy se tedy nestal předmětem obchodu. Dalšími skvostnými místy Telče jsou třeba Lannerův dům, kde sídlila někdejší jezuitská kolej. Zapomínat bychom neměli ani na to, že v Telči se natáčelo i několik českých a československých pohádek, mimo jiné Jak se budí princezny nebo Z pekla štěstí.

9.2.2020

Booking.com