El Paso

El Paso (USA)

Půlmilionové texaské město, rozkládající se na břehu slavné řeky Rio Grande. Fanoušci westernů a hudby v podání Michala Tučného si jej určitě hned vybaví. Ano, El Paso, na samých hranicích s Mexikem. Dnes tu najdete (nejen po stránce kultury) vzkvétající metropoli, která nabízí vlastní zoologickou zahradu (celkově tu najdete více než 200 živočišných druhů), několikero parků plných zeleně nebo řadu muzeí a divadel. Snad jen to klima, v létě je tu častokrát přes čtyřicet stupňů Celsia, není úplně skvělé.

A zmínit samozřejmě musíme i místní betonovou zeď, která má chránit USA před nelegálními migranty z jižní strany, tedy z Mexika. Americká armáda zde má svou obrovskou základnu, říká se jí Fort Bliss. Přesto se nedá říci, že by tu bylo maximálně bezpečno. Hned za Rio Grande je totiž město Ciudad Juárez, kde počet vražd vystoupal meziročně na dva tisíce – a to hlavně kvůli obchodu s drogami a prostituci. I proto je tu ta šestimetrová zeď… A co tu vlastně můžeme vidět zajímavého?

Najdete tu jen tak mimochodem i památku na někdejší španělské kolonisty, vůbec prvním Evropanem, který spatřil zdejší kraj, byl s koncem šestnáctého století jistý Don Juan de Oñate. Mezi zajímavé stavby, jejichž návštěvu byste neměli promeškat, patří i katedrála svatého Patrika v centru města, postavená v roce 1916. Vejde se sem najednou až osm stovek věřících, cihlová stavba se nese v renesančním duchu s jistou příměsí byzantské architektury. Možná vás také bude zajímat, že každoročně se tu pořádá pestrá směsice festivalů v Cleveland Square, komplexu nacházejícím se v samém centru města.

A světoznámé osoby spjaté s tímto krajem? Za všechny zmiňme třeba mexického revolucionáře Pancho Villu, slavného herce Anthonyho Quinna či olympijského vítěze ve skoku dalekém z mexické olympiády 1968 Boba Beamona.

1.10.2016

Booking.com