San Francisco

San Francisco (USA)

Znáte Alcatraz nebo Kalifornii? Potom vám nemusíme představovat jedno z nejproslulejších měst na území západního pobřeží Spojených států amerických, které zdobí také červený Golden Gate Bridge. Někteří tvrdí, že je vůbec nejkrásnější na světě, jiní jsou v konkurenci Paříže, Říma, Petrohradu nebo Istanbulu zdrženlivější. Avšak je pravdou, že San Francisco je opravdovou ikonou a na pacifickém pobřeží čekají na cestovatele nejen moderní stavby, ale také něco z viktoriánské éry.

Molo 39 a jeho mořský svět v akváriu nebo kino v 7D? Plavba lodí, při které si zblízka prohlédnete proslulou věznici na velké skále nebo více než 2 737 kilometrů dlouhý ikonický most? Vyhlídka Twin Peaks, která je nejhezčí při letních podvečerech? Je jisté, že Sacramento, o kterém zpívala i Toni Willé, Los Angeles nebo San Jose přinesou také mnoho zajímavého. Ale San Francisco, které založili španělští kolonisté v závěru osmnáctého věku původně jako pevnost, která ovšem v dalších generacích měla takřka předplacenou populační explozi díky těžbě zlata, není žádnou druhou ligou.

Továrna na čokoládu na Ghirardelli Square, muzeum plné voskových figurín nebo Musée Mecanique, kde už název evokuje naprosto vše. Najdete tu také jednu z největších čínských komunit mimo asijský kontinent, Chinatown byl založen už v polovině devatenáctého věku a turisticky je tak atraktivní, že prý pokoří v zájmu i slavný Golden Gate Bridge. Budete si totiž připadat jako v Číně, a to se vším všudy, včetně restaurací a obchodů.

Město, které nese název po Františkovi z Assisi, je také symbolem liberalismu a moderní tolerance, nabídne zimu, kdy spíše prší, než sněží, ale také such a nepříliš teplé léto. Pokud chcete dovolenou, kde nehrozí příliš mnoho teplotních výkyvů, bude pak právě San Francisco v USA naprosto ideální destinací.

30.5.2021