Filadelfie

Filadelfie (USA)

Jedno z největších měst východního pobřeží USA nese původní řecký název, který znamená asi tolik, jako silná bratrská náklonnost. Právě zde byla sepsána v roce 1776 americká Deklarace nezávislosti a původní ústava USA, ještě před tím, než si revolucionáři podmanili poněkud rozsáhlejší území, byla právě Filadelfie hlavním městem mladého státu.

Je tu spoustu univerzit (nakonec, podobně jako třeba v Bostonu), proslulá budova Independence Hall (tj. Síň nezávislosti), ale také takřka čtyřicetikilometrový Fairmount Park, který láká k dokonalému odpočinku. Věděli jste, že rozlohou dokonce předčí slavný Central Park v New Yorku? Město ležící v nížině (vše je pod 136 metrů nadmořské výšky) nabídne i rychlou dopravu metrem, svézt se tu můžete i dnes poněkud raritní tramvají.

Pestrá směsice muzeí, z nichž dokonce některá nabídnou i možnost si na exponáty vlastnoručně sáhnout. Jistě, Museum of Art jistě zná každý, kdo někdy viděl záběry ze série Rocky. Večer je tu skutečně romantická atmosféra, a to i přesto, že je zde řada věžáků – jako třeba One a Two Liberty Place nebo The Land Title Building. Zednářský chrám nebo Christ Church zase symbolizují dřívější éru, vždyť druhý jmenovaný přeci vyrostl již na konci sedmnáctého věku.

Slyšeli jste někdy o Zvonu svobody? Váží skoro tunu a slavnostně se rozezněl jen čtyři dny po vyhlášení Deklarace nezávislosti – najdete jej v Liberty Bell Center. Je tu i muzeum ukryté hluboko v podzemí, které vzdává hold Benjaminu Franklinovi, při vší úctě ke všem ostatním, nejslavnějšímu rodákovi z Philadelphie. Historicky první americká banka, ale také kavárny a noční kluby, ve kterých to opravdu žije. Nechte se vtáhnout do víru amerického východního pobřeží, jemuž dominuje i Baltimore nebo New York!

10.4.2019

Booking.com