Zlín

Zlín (Česká republika)

Zlín je velké moravské město, v jehož aglomeraci žije na sto tisíc obyvatel. Je proslulé nejen díky slavnému obuvníkovi Tomáši Baťovi, ale i bohatou historií táhnoucí se prakticky už sedm století. Po stránce nátury měl Zlín blízko z valašskému regionu, ale leží i vedle Slovácka a Hané. Zatímco v devatenáctém století ještě počet obyvatel dosahoval jen asi tří tisíc a šlo o jedno z mnoha dalších měst při hranicích Moravy a Uher, v roce 1894 se ve Zlíně začala psát historie rodu Baťů. A co bylo dál?

Tomáš Baťa chtěl budovat Zlín pro padesát tisíc obyvatel, díky jeho značnému ekonomickému progresu město rostlo a rostlo – relativně maličká oblast tak brzy získala velké jméno, v roce 1945 byl však Baťův závod znárodněn a o čtyři roky později dostalo město jméno po tehdejším československém prezidentu Gottwaldovi. Tehdejší Gottwaldov (město se tak jmenovalo až do konce socialistické éry) se stal slavným i díky nadšeným cestovatelům Hanzelkovi se Zikmundem. Ve zdejších filmových ateliérech zase úspěšně tvořil Karel Zeman

Nejzajímavější památky? Tak například Mrakodrap „21“, v němž sídlila před druhou světovou válkou generalita baťovské firmy. Takřka osmdesátimetrový mrakodrap má sedmnáct pater, ale ve své době byl dokonce druhou nejvyšší stavbou Evropy! Velmi známé je také Kongresové centrum Zlín, nacházející se vedle rozsáhlého univerzitního kampusu. Ten dává jasně najevo, že studovat se nemusí jen v Praze nebo Brně. Česká republika má studentům co nabídnout!

Město, v němž přišli na svět také Ilja Prachař nebo Josef Abrhám, Felix Slováček a Ivana Trumpová, má za sebou i bohatou sportovní historii, vzešla odtud řada hokejových olympioniků (Čechmánek, Hamrlík, Čajánek). Když budete ve Zlíně, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Kroměříže nebo Olomouce.

5.9.2018

Booking.com