Kolín nad Rýnem

Kolín nad Rýnem (Německo)

Původní germánská osada vykvetla do závěru antického období v město, které je sídlem biskupa. Během středověku byl Kolín nad Rýnem největším z německy mluvících měst. A zdejší katedrála, jež byla založena v polovině třináctého století a dostavěli ji teprve ve věku předminulém (alespoň pokud jde o věže), je se 157 metry jednou z největších staveb svého druhu v Evropě. Zimní karnevaly, kolínská voda, za níž stojí původně jistý Ital jménem Farina a univerzita z roku 1388, která patří k tomu nejstaršímu v oboru v rámci Evropy. Co dál nám připravila původní vojenská základna určená k expanzi slávy Říma?

Dóm svatého Petra je pětilodní a gotický, což přiláká na šest milionů návštěvníků každý rok. Mimochodem, za války byl prakticky beze škod, což je malý zázrak. Medievální okenní vitráže, velké zvony a dechberoucí atmosféra, zkrátka – návštěvu tohoto církevního skvostu si nenechejte ujít, podobně jako baziliku St. Andreas, trojlodní kostel St. Aposteln nebo třeba evangelický Antoniterkirche.

Kolín nad Rýnem nabízí i nejpropracovanější síť tramvají na světě, takže pokud si na den naplánujete více akcí, žádný problém! Zoologická zahrada se sedmi sty zvířecími druhy, botanická zahrada nebo diecézní muzeum Kolumba, to jsou další lákadla nejen pro rodiny s dětmi. Jistě vás zaujme i Lanxess Arena, hokejová hala s kapacitou více než osmnáct tisíc diváků, kde se světové šampionáty hrají poměrně často…

Města jako Essen, Wuppertal a Düsseldorf, patří mezi další zajímavá místa v rámci Německa, nicméně Kolín nad Rýnem nabídne ještě termální lázně Claudius nebo vyhlídku Triangl, kde se můžete kochat Porúřím ze stometrové výšky. Partnerské město Barcelony, Lille nebo Liverpoolu se přeci nezapře – je opravdu nádherné, to ví každý cestovatel!

23.12.2022