Brémy

Brémy (Německo)

Historické německé město, už to je velké lákadlo k návštěvě, co myslíte? Když se řekne Brémy, mnohým se vybaví typická lokalita severu Německa, kde je řada významných církevních staveb. Půlmilionové Brémy byly kdysi svobodným hanzovním městem, což zapříčinilo jejich prudký rozkvět. Projděte se podél řeky Vezery a navštivte větrný mlýn nebo městský park, nabízí se i dóm svatého Petra nebo budova radnice, opatřená renesančním zdobením.

Vůbec poprvé byla historie Brém zmíněna s koncem osmého století, později šlo o sídlo arcibiskupství a skutečné centrum obchodu. Z Prahy to budete mít více než šest stovek kilometrů, ale pravda, po skvěle upravených cestách – nebo se můžete vydat i vlakem. A co vlastně znamená pojem Bremerhaven?

Vlastně je to přístav, nebo lépe řečeno satelitní město na pobřeží, které přímo spadá pod Brémy. Kromě toho, že zde kotví desítky a stovky nákladních lodí, prohlédnete si tu také řadu různých muzeí. Zkuste si v Klimahausu, jaké je to v tropické Africe nebo se podívejte do muzea věnovaného vystěhovalcům, tedy například německým emigrantům do USA.

Brémy byly dlouhou dobu samostatné, po přijetí do spolku hanzovních měst si uchovaly značnou nezávislost, a totéž platilo i po připojení do moderního německého státu v roce 1871. Dominantou v centru je kromě radnice i socha brémského Rolanda, obojí je pod přímou záštitou organizace UNESCO. Pětimetrová socha má připomínat svobodu města, danou na věčné časy císaři a králi okolních říší. Když se unavíte historií, určitě nebude od věci posedět ve vinném sklípku, třeba ty umístěné pod radnicí pamatují dokonce i celá staletí, nejde o žádnou moderní novinku. A nezapomeňte, sever Německa skýtá ještě další krásná města, jako jsou třeba Hamburk nebo Hannover.

1.11.2019

Booking.com