Split

Split (Chorvatsko)

Známé a turisty hojně vyhledávané město především v letních měsících. Přesně takový je Split. Díky tomu, že si mnoho turistů stále volí Chorvatsko jako cíl svého cestování, je Split stále oblíbenější, podobně jako Záhřeb. Obdobné nápory turistů v posledních letech zažívá i turecký Trabzon. Split leží na pobřeží Jaderského moře, a může se pyšnit pouhými 210 000 obyvateli. Přesto je to druhé největší město, které Chorvatsko má. Split byl založen pravděpodobně ve 3. století, kdy pocházejí první zmínky o osídlování právě této oblasti a výstavbě prvních domů.

Díky své poloze na pobřeží má Split dva důležité významy. Tím jedním je samozřejmě turistický ruch, jelikož místní čisté pláže a nádherné moře každoročně navštíví desetitisíce turistů, díky kterým Split získává mnoho financí, a může se dále rozvíjet. Nejsou to však pouze turisté, ale také obchod. Chorvatsko má několik přístavů, z nichž jeden leží právě ve Splitu, a je tak důležitým obchodním uzlem celého Chorvatska v lodní dopravě.

Pokud patříte mezi ty, které neláká trávit dovolenou v Chorvatsku  po celou dobu pouze na pláži opalováním a plaváním v moři, nabízí Split i řadu zajímavých historických památek. Většina jich je právě v centru města, a tou nejvýznamnější jsou zbytky Diokleciánova paláce. O jeho významu svědčí i fakt, že byl již v roce 1979 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO, díky čemuž přilákal další množství nových návštěvníků. Za návštěvu stojí i staré chodby a klenby, které jsou pozůstatky dřívějších staveb, které se nyní nacházejí pod samotným Splitem a tvoří tak systém dlouhých a spletitých chodeb, ve kterých vás místní průvodci ochotně provedou.

19.9.2013

Booking.com