Baška Voda

Baška Voda (Chorvatsko)

Chorvatsku je vždycky krásně – není divu, našinci se líbí nejen pláže s křišťálově průzračnou vodou, ale umí obdivovat také panenskou přírodu, kterou si tato jadranská země úzkostlivě chrání podobně jako kupříkladu pobaltské státy. Baška Voda, opčina, ve které žijí necelé tři tisíce obyvatel, je v Dalmácii asi deset kilometrů severozápadně od Makarské.

Název odvozen už z řecké mytologie

Proč se vlastně říká Baška Voda? Jméno získala tato lokalita od Bistona, Áreova syna, jenž byl řeckým bohem války. Druhým z rodičů byla zase dcerka říčního boha Nesta – Callirrhoe. Toliko mýty, které dodávají punc starobylosti – ale malá obec rozhodně historii nepatří. Brela je asi pět kilometrů na jihovýchod a v Bašce Vodě život skutečně jen kvete, nejen proto, že je ceněnou součástí takzvané Makarské riviéry. Oblázkové pláže jsou hlavním tahákem pro turisty, ale totéž se dá říci o oblíbeném pohoří Biokovo, které se táhne přinejmenším dvě desítky kilometrů a nabídne výjimečný výhled na moře.

Jest to místo trochu živější, kde si dobře užijí dovolenou hlavně početnější rodiny. Pozvolný vstup do vody u pláží znamená bezpečný provoz, i když je turistů, kam jen oko dohlédne. Kdo hledá víc klidu, musí do starosvětské Brely, kdo chce větší porci historie, je tady naopak Split. Restaurací v místě najdete víc než dost, samozřejmě i na plážích, takže se nebojte – obsluha tu bude hned! A nezapomeňte se také podívat na některé z okolních ostrovů, možnosti výletů jsou prakticky až neomezené. Turismus v okolí kvetl už záhy po první světové válce, takže má dlouholetou tradici a západní Istrie rozhodně není jasnou jedničkou – v Makarské riviéře má ostrou konkurenci. Vždyť ji ochutnejte sami a uvidíte…

22.6.2021

Booking.com