Labin

Labin (Chorvatsko)

Na jihovýchodě Istrie, nedaleko malebného městečka Rabac, leží někdejší Albona – dnešní Labin, mající za sebou, alespoň tedy podle oficiálních záznamů v kronikách, více než sedmnáct století historie. Pomezí italského a chorvatského světa aneb Istrijská župa, město, kde žije asi sedm tisíc lidí. Termín „alb“ značí jednoduše vršek nebo kopec. A právě na kopci je nejstarší osídlení, mladší sídlo je pak v poněkud nižší nadmořské výšce…

Pestré možnosti ubytování lákají turisty

Apartmány, klasické prázdninové domky i soukromý privát, to vše si můžete vybrat, když zavítáte do Labinu a budete chtít poznat i jeho široké okolí. Moře je jen co by kamenem dohodil, takže pokud vás láká istrijské pobřeží, nabídne se řada atraktivních příležitostí. Takřka tři sta metrů vysoký kopec, spoustu zeleně a rozkvět, který přineslo devatenácté století – těžba bauxitu nebo dalších cenných surovin znamenala skutečný boom. Do této doby se zde průmysl příliš nerozvíjel.

Nadvláda chorvatských panovníků i patriarchů z města Aquilea, ale také Benátek v době jejich největšího rozmachu. Labin patřil také, až do závěru první světové války, do soustavy rakouského mocnářství, aby jej po této velké vojně získali zase na nějaký čas Italové. Byl středověkou pevností, mohutné hradby z období renesance a takřečený palác pretorů, kde žili benátští místodržitelé, vypadají společně velmi zajímavě. Kostel narození Panny Marie, jenž se dočkal přestavby v 16. století, je také atraktivní součástí městečka, nachází se v něm i perly klasického italského, chcete-li benátského umění. A kam se vydat dál? Nabízí se Pula, Vrsar nebo Rovinj – klidně všechny tři lokality za jeden víkend?

10.12.2020

Booking.com