Pula

Pula je největší město na chorvatské Istrii a sedmé největší v zemi. Leží na jižním cípu Istrijského poloostrova a je obklopeno sedmi kopci a výhledem na Jaderské moře. Pula je známá svou bohatou římskou architekturou, z níž nejslavnější je Pula Arena, jeden z nejlépe zachovaných římských amfiteátrů. Město má také dlouhou tradici vinařství, výroby olivového oleje, rybolovu a lodního stavitelství.

Pula byla osídlena již v pravěku a byla domovem Histriů, illyrského kmene. Podle řecké tradice byla založena Kolchidy, kteří pronásledovali Jasona a Medeu po krádeži zlatého rouna. V roce 177 př. n. l. byla dobyta Římany, kteří ji učinili administrativním centrem Istrie. V Pule se narodil císař Vespasianus a město bylo významnou námořní základnou a obchodním přístavem.

Návštěvníci Puly mohou obdivovat několik památek z římské doby, jako je zmíněná Arena, kde se konají letní koncerty a festivaly, Augustův chrám na hlavním náměstí Forum, triumfální oblouk rodiny Sergiů nebo dvojitou bránu Porta Gemina. Na vrcholu uprostřed města stojí pevnost Kaštel, kterou postavili Benátčané.

Kromě historických památek nabízí Pula také přírodní krásy a možnosti odpočinku. Na jihu města se nachází poloostrov Verudela s řadou pláží a letovisek. Zde se také nachází Pula Aquarium, které je umístěno v bývalé vojenské pevnosti z 19. století. Severně od města se blízko pobřeží nachází Národní park Brijuni, souostroví 14 ostrovů s bohatou flórou a faunou, kde se nachází i pozůstatky antických památek.

Jednou ze zajímavých atrakcí Puly je Muzeum olivového oleje, které se nachází v historickém centru města. Muzeum nabízí návštěvníkům možnost poznat historii a kulturu výroby olivového oleje na Istrii, ochutnat různé druhy oleje a nakoupit si lokální produkty. Muzeum také pořádá různé workshopy a degustace.

Pula je také dobrým výchozím bodem pro výlety do okolních míst na Istrii, která nabízejí další zajímavosti a přitažlivosti. Například Fažana je malebné rybářské městečko s dlouhou pláží a přístavem pro lodě na již zmíněné ostrovy Brijuni. Vodnjan je centrem výroby olivového oleje a zároveň historické město s nejvyšší zvonicí na Istrii. Nachází se zde také sbírka mumifikovaných svatých v kostele sv. Blažeje. Poloostrov Kamenjak je chráněná přírodní oblast s úchvatnými skalnatými plážemi, borovicovými lesy a možností koupání, potápění, cyklistiky nebo pěší turistiky.

Pula je tedy město, které má co nabídnout každému návštěvníkovi, ať už hledá historii, kulturu, přírodu nebo zábavu. Je to ideální destinace pro dovolenou plnou zážitků.

9.6.2023