Rabac

Rabac (Chorvatsko)

Chcete se vydat do Chorvatska na dovolenou? V tom případě určitě zvažujete několikero možností a nevíte, po které sáhnout. Zajímavé alternativy nabízí prosluněné Istrie, kde je spoustu zelených hájů plných oliv, ale také dokonale čisté moře, borovicové lesy a vůbec – dalo by se říci, že právě zde je onen pomyslný pozemský ráj. Letovisko, jako je právě Rabac, ležící nedaleko Labinu, vám tedy jistě učaruje. Kvarnerská riviéra nebo Makarská riviéra, chorvatské prostředí má vždycky co nabídnout!

Z malé rybářské vesnice na výsluní popularity

Nejde jistě jen o festival elektronické hudby, kdy sem například v roce 2002 zavítalo na tři tisíce účastníků. Rabac je místem, kde žije trvale asi 1 400 osob a jde o hodně živé místo, kde si nejčastěji turisté zamluví čtyřhvězdičkový hotel – jednoduše proto, že je jejich nabídka v místě vůbec ze všeho nejpestřejší. Přitom ještě na počátku devatenáctého věku šlo jen o malou rybářskou vesničku, kterou zmiňuje ve své knize The Seabord of Istria britský cestovatel Richard Burton. Turisté se sem poprvé podívali v roce 1889, kdy se otevřel první z řady mnoha hotelů, ale zásadní boom přišel až po druhé světové válce, kdy se Jugoslávie – a tedy také Istrie – stávají dovolenkovou destinací mnoha Evropanů.

Navzdory turistickému zájmu je tu stále atmosféra jako za starých časů, kdy šlo jen o rybářské městečko. Oblázková pláž, klasická istrijská vegetace, ale také restaurace plné mořských plodů a jiných pochutin. Ceny jsou srovnatelné s tuzemskými, supermarkety najdete v Labinu, někdejším centru horníků a nezapomeňte, v dojezdu Rabacu je i Rovinj, Vrsar nebo Pula, historická města, na která zkrátka nelze zapomenout. Rabac zdobí z historických klenotů kostel narození Panny Marie z roku 1336.

5.5.2022

Booking.com