Vodnjan

Vodnjan (Chorvatsko)

Jadran je zalitý sluncem, jinak se to snad ani vyjádřit nedá! Pojďme si představit jednu z jeho severněji položených destinací, šestitisícové městečko Vodnjan, které bychom hledali asi deset kilometrů severně od největšího istrijského města Puly. Italové znají tuto oblast jako Dignano a tvoří nejpočetnější menšinu, kromě Chorvatů zde žije i řada Srbů. Oblast zásobovala kvalitním vínem už antický Řím, ale v dnešní době je známá spíš kvůli pěstování oliv. Jistě, světové olivy rozhodně nerostou jen na jihu Itálie nebo na Krétě…

Městem prochází železnice, moře je nedaleko

Hladina Jadranu je šest kilometrů od Vodnjanu a přes město vede i železniční trať z Divače do Puly. Pro milovníky sakrálních památek se také nabízí jeden skvost – kostel svatého Blažeje plný mumií světců, nechybí například svatý Giovanni Olini. Město je prodchnuté gotikou, benátskou renesancí a barokem ve velkém stylu, klasický středověk se nezapře a úzké uličky italského rázu také ne. Je vidět, kdo je v sousedství! Pěstování starých zvyků je pak jen třešničkou na dortu, ručně vyráběné šperky nebo kulturní akce jako Lavender Festival mají už dlouholetou tradici.

Chorvatsko a olivový olej? Ale jistě! Značka Chiavalon je v okolí Vodnjanu jako doma, plantáže plné oliv se sklízí každý rok, a kromě toho se v úrodném kraji Istrie daří i vinné révě. A do třetice – tabák, kterým to voní v místních sušárnách. Nejstarší pramenné zmínky hovoří o městu v roce 932, tehdy se jmenovalo ještě Attinianum. Část benátské nádhery sice byla zbourána a ani dnes se nedá říci, že je tamní architektura ve špičkové kondici, ale pro krásu tamních uliček město určitě stojí alespoň za krátký výlet. Palác Betika, kde sídlí muzeum a kostel svatého Blažeje vám učarují!

20.12.2021

Booking.com