Rovinj

Rovinj (Chorvatsko)

Město plné slunce, kde najdete dvojici přístavů a líbí se tady i majitelům luxusních jachet. Snad i proto, že Rovinj je italskou klasikou, nadvláda Benátek zde zanechala stopy viditelné už na první pohled a není jistě divu, že je dodnes v křivolakých uličkách slyšeti italštiny. Každý šestý stálý obyvatel je Ital a turisty se to tu jenom hemží! Ze všech stran je moře, dříve šlo o centrum výroby tabákových výrobků a stáčené tekuté révy, na své si přijdou i milovníci umění, neboť malíři tvoří běžně na prosluněných náměstích.

Vystřídalo se tu mnoho pánů…

Konkrétně antický Řím, Byzantská říše, Aquileia, Benátky, rakouské mocnářství, Itálie a později také Jugoslávie, dnes už tedy Chorvatsko. Docela solidní výčet na jeden poloostrov, že? Přesně tím se totiž může pyšnit Rovinj, cizí velmoci zanechávají svůj nezaměnitelný odkaz, z nichž ční nade všechny například kostel svaté Eufémie, trojlodní barokní skvost postavený na začátku osmnáctého věku.

Ruginium, jak slulo město za antických časů, má podle posledního sčítání čtrnáct tisíc stálých obyvatel, z nichž někteří mluví stále jazykem zvaným Istriot, patřícím do velmi široké románské rodiny. Nakonec, románský svět reprezentují třeba i úzké uličky s tolik typickou dlažbou a malé kavárny, které jako by byly vystřiženy kupříkladu ze snímku Včera, dnes a zítra. A jaká je nejstarší ze zdejších památek? Románská kaple svaté Trojice, kterou vystavěli už ve třináctém století, najdeme ji vedle starého města. V okolí Rovinji je spoustu kempů, nechybí oblázkové a kamenité pláže, takřka až nekonečné promenády a vodní sporty, kam se jen podíváte. V létě klasicky rybářské slavnosti nebo hudební koncerty, nenechte si ujít zdejší kulturu! Navštivte i Vodnjan, Poreč, Vrsar nebo další města.

17.5.2022

Booking.com