Vittoriosa

Vittoriosa (Malta)

Snad každý milovník historie ví něco málo o řádu maltézských rytířů. Právě ti ostrovní stát Malta "založili" v roce 1530, a prvním místem kde pobývaly, byla právě Vittoriosa. Ta se později stala hlavním městem celého tohoto ostrovního státu. Nyní je toto město velmi významným hospodářským centrem a spíše stojí na okraji zájmu turistů. Žijí zde především místní a tak pokud hledáte bujarý noční život, budete muset třeba do Paceville, který je vyhlášen mnohými bary, restauracemi a diskotékami. Vittoriosa je součástí tzv. Trojměstí Cottonera, kde města Cospicua, Vittoriosa a Senglea na sebe bezprostředně navazují.

Vittoriosa však nabízí dostatek zajímavých míst pro každého, komu jde hlavně o poznání celé řady historických památek. Pokud tedy není vaším cílem divoká dovolená, ale hlavně poznání, potom byste měli navštívit kostel sv. Vavřince, který je aktuálně považován za dominantu celého tohoto města. Kromě toho, že se jedná o stavbu s velmi nádherným zdobením, a to jak zvenčí, tak z vnitřní části, tak byl tento kostel i v užívání inkvizice.

Turisté však mohou obdivovat také Památník svobody, který je umístěn přímo před kostelem. Ten má připomínat rok 1979, kdy byla Malta a tedy i Vittoriosa opuštěna posledními britskými vojáky. Zmíněný kostel však není tím jediným, který Vittoriosa nabízí. Jedním z dalších je také St. Lawrence's Church, nebo Monastery of St. Scholastica. V obou případech se jedná taktéž o významné historické budovy, které každoročně navštíví řada turistů. Vše poté doplňují také typické úzké uličky obklopené v mnoha případech historickými domy. Podobný ráz měst však nenabízí pouze Malta jako takové, ale i celé řada dalších států. Můžeme tak zmínit třeba Řecko a město Nafplio, jehož historické centrum má velmi podobný ráz. Jestliže tedy i vy město Vittoriosa navštívíte, potom můžete zavítat také do několika místní muzeí, které vám připomenou významnost tohoto města hlavně z historického pohledu.

10.3.2022

Booking.com