Floriana

Floriana (Malta)

Malta je specifický ostrov ve Středomoří, samostatný stát, který představuje jeden z mnoha turistických cílů nadšených cestovatelů. Obývá jej jen něco málo přes půl milionu lidí, zato v letní sezoně sem dorazí desítky tisíc dalších lidí s jediným cílem – odpočinout si a načerpat novou energii u moře, v báječné středomořské atmosféře, kterou poskytuje jen omezený okruh cestovatelských destinací. Pokud jste na Maltě ještě nebyli, pak zvažte, zda se nevyplatí se sem zajet alespoň jednou podívat. Každopádně Malta na vás čeká, takže sbalte kufry a co nejdříve vyrazte! Kromě hlavního města Valletty by vám neměla uniknout ani některá další, zejména historická, jako Floriana nebo Senglea, či ta spíše moderní – například Sliema.

Prvním z vašich cílů by se mohla stát třeba zmíněná Floriana, situovaná v severovýchodní polovině ostrova, přímo na pobřeží. K moři to sice mít daleko nebudete, ale na koupání to moc nebude. Floriana totiž leží nad přístavem Grand Harbour, který je obchodním a průmyslovým centrem ostrova. Za to si užijete krásný výhled na přístav a další města v okolí. Floriana se nachází v sousedství hlavního města Valletty a tak k branám metropole dojdete doslova za pár minut.

Z Floriany pochází jeden z nejslavnějších maltských fotbalových klubů – FC Floriana. A sídlo zde mají i jiné kluby, třeba basketbalový, hokejový nebo dokonce bowlingový. Celkem žije ve Florianě nějakých dva tisíce lidí, představuje tedy takovou větší vesnici, zato množství památek, které zde naleznete, je doslova nadprůměrné. V historickém centru lze klidně strávit několik hodin a milovníci historie toho jistě budou schopni. Ve Florianě se totiž zachovaly mnohé doklady o přítomnosti římských vojsk na tomto území.

Jedním z patronů města je Svatý Publius, jemuž je věnován i místní kostel. Je považován za prvního biskupa na Maltě a díky němu Malta v raném středověku přijala křesťanství. Za svou víru byl umučen v roce 125, v době vlády římského císaře Hadriana. Malťané na něj však nikdy nezapomněli a po celém ostrovu naleznete množství jeho sošek a svatostánků jemu zaslíbených.

29.12.2021

Booking.com