Marsaxlokk

Marsaxlokk (Malta)

Z poněkud krkolomného názvu na první pohled není snadné vyčíst, v jaké zemi světa se nachází. Mohla by to být stejně tak jihoamerická indiánská vesnice, jako sídlo v asijském či africkém pralese. Ale jedno z toho však není pravdou – Marsaxklokk je blíže, než jsme se domnívaly, ba dokonce leží takřka „za humny“. Alespoň z hlediska letních dovolených, pro které je Středomoří ještě relativně snesitelnou vzdáleností. Marsaklokk se totiž nachází na Maltě – středomořském ostrově s unikátní minulostí a neméně fascinující současností, která každoročně láká desítky tisíc turistů. Přilétají sem jen tak za odpočinkem u uklidňujících mořských vln, nebo za poznáním. Co všechno Malta ukrývá, to by zabralo několik stovek stránek. Začneme proto v Marsaxlokku a třeba nás navnadí na další pokračování. Zamířit na Maltu a vynechat přitom hlavní turistická lákadla, města jako Valletta, Sliema nebo Floriana, to by byla politováníhodná chyba.

Přístavní městečko leží na jihovýchodním cípu ostrova a obývá ho nějakých tři a půl tisíce lidí. Je to relativně málo na to, aby se z Marsaxklokku stalo pulzující velkoměsto, ale dost, aby se drtivá většina místních obyvatel přizpůsobila zájmu turistů a začala podnikat právě v turistickém ruchu. A také dost na to, aby zde vznikl fotbalový klub, který si vysloužil uznání i na pevnině. Založen byl již v roce 1949 a na domovském stadionu se pravidelně objevuje až 17 500 lidí. Což je na půlmilionovou Maltu úctyhodné číslo.

Marsaxklokk je dále proslulý díky místní rybářské tradici. Na rybáře můžete narazit opravdu víceméně na každém kroku, koneckonců mořské plody jsou zde na denním jídelníčku naprosto běžně. Rybářské úlovky mohou návštěvníci ochutnat v několika autentických restauracích a taveren rozesetých po pobřeží, kde na vás dýchne úchvatná atmosféra zdejšího regionu.

9.1.2017

Booking.com