Mdina

Mdina (Malta)

Kdo dokáže jen tak „z fleku“ vyšvihnout hlavní měst Malty, ten zde patrně již někdy v minulosti byl, a místní atmosféra se mu tedy nadobro zapsala do paměti. Že se jedná o Vallettu, však většina ostatních – pokud to nebudou právě učitelé zeměpisu – zřejmě tušit nebude. A co teprve vyjmenovat další maltská města – RabatSliemu nebo Florianu! Což je škoda, neboť Malta by určitě mohla být vaším příštím dovolenkovým cílem.

Zmínili jsme sice, že hlavní město Malty nese název Valletta, ale tuto čest nemá odnepaměti. Dříve bývala maltskou metropolí středověká Mdina – jenže ukázalo se, že malinká obec, kterou dnes neobývá ani tři sta obyvatel, pro potřeby celého ostrova zkrátka nestačí. A tak maltézští rytíři po ovládnutí ostrova přenesli centrum vládnutí do města Vittoriossa. Později byla zvolena Valletta (šest a půl tisíce obyvatel), což je z určitého hlediska možná dobře, neboť se díky tomu zachovala unikátní atmosféra tohoto historického městečka, v jehož centru je dokonce zakázaná automobilová doprava. Mdina leží v samotném centru ostrova a nemá tedy přístup k moři, zato nabízí možnost návštěvy celé řady fascinujících historických pamětihodností, které přečkaly dlouhá staletí let.

První známky osídlení na území dnešní Mdiny se datují až do roku 4000 před naším letopočtem, první opevnění zde bylo postaveno zásluhou Féničanů kolem roku 700 před Kristem. Ti ocenili strategickou polohu – Mdina totiž leží na nejvyšším bodě ostrova a naskýtá se odsud výtečný výhled do krajiny. https://www.africanexponent.com/post/10417-how-to-select-jackpot-slots-experienced-australians-share-tips

Kolem roku 60 po Kristu zde údajně pobýval apoštol Pavel, jemuž byla posléze postavena katedrála. Bohužel podlehla zemětřesení v roce 1653, díky píli a pevné vůli místních obyvatel se jí však podařilo obnovit a dnes představuje jednu z dominant celého města, kterou byste si každopádně neměli nechat ujít.

16.3.2016

Booking.com