Zadar

Zadar (Chorvatsko)

I dítě školou povinné by dokázalo vyjmenovat několik nejdůležitějších měst v Chorvatsku. Patří k nim samozřejmě Záhřeb, dále Split, Dubrovník nebo Zadar. A o posledně jmenovaném bude dnes řeč. Pokud totiž někdy zavítáte do unikátně slunečné země na Balkánském poloostrově, neměli byste návštěvu  tohoto přístavu rozhodně nechat ujít.

Zadar je pátým největším chorvatským městem, trvale ho obývá zhruba pětasedmdesát tisíc lidí. Skoro se jim chce závidět, když je pro ně každodenní samozřejmostí pobyt v tomto středomořském letovisku plném historických pamětihodností a tradičními možnostmi koupání v moři. Pokud tedy plánujete dovolenou v Chorvatsku je Zadar zcela určitě skvělým místem.

Přednosti dnešního Zadaru si uvědomovali lidé již v dávném starověku, osídlen byl dokonce již v devátém století před Kristem kmenem Illyrů. Posléze se zde vystřídali zástupci římské i byzantské říše, než se zde trvale usídlilo křesťanství.  Ne náhodou je patronem tohoto města sv. Chrysogan, který se hrdě hlásil ke křesťanské víře již za časů císaře Diokleciána a jehož umučení tělo následně vykonalo řadu zázraků. V následujících staletích se Zadar stal svědkem příchodu Chorvatů, křížové výpravy, prohrané války s Benátkami, později začal spadat pod Habsburské impérium a nakonec k Rakousku-Uhersku, Itálii a Jugoslávské republice.

Jak to bylo dál, to už je známá historie. Důležité však je, že památky na pestrou minulost zůstaly v Zadaru dodnes a tak si zde návštěvník může prohlédnout ruiny starořímských staveb stejně jako středověké křesťanské kláštery. Rozhodně to však neznamená, že by Zadar tak trochu „zaspal“ – naopak, město pulzuje životem ve dne v noci, nachází se zde důležitý přístav, železniční trať či poblíž vedoucí dálnice.

V Zadaru jsou si dobře vědomi toho, že turisté se sem rádi vracejí a tak se na jejich příliv náležitě připravili. Ani vy nebudete chtít tohle pozoruhodné místo opustit!

29.8.2016

Booking.com