Vrsar

Vrsar (Chorvatsko)

Ideální místo pro dovolenou pro ty, kteří mají rádi chorvatské slunce a italskou kulturu. Obojího je tu totiž dost, Vrsar, zvaný také po italsku Orsera, je přístavem v západní části Chorvatska, nacházejícím se na pomezí tří různých zemí, v úvahu je nutno vzít ještě Slovinsko a Chorvatsko. Dnes tu žijí asi dva tisíce lidí, ale v městě, které bylo dlouhou dobu i pod benátským vlivem, si lebedil i proslulý Giacomo Girolamo Casanova

Turistické letovisko, z nějž vyzařuje do okolí klid

Menší lokalita, která se nevyrovná počtem turistů přeplněné Makarské riviéře, ale přinese klid, pohodu a nádhernou přírodu. Borovice, rostoucí po celé středomořské oblasti, jsou domácí flórou i zde, azurové zátoky pak lákají ke koupání a malý výlet si můžete udělat i na neobydlené ostrůvky, nacházející se blízko Limského zálivu.

Vrsar nabídne něco i pro milovníky baroka, zdejší kostel svatého Antonína byl vystavěn v osmnáctém století, v kostele svatého Fosky, jenž je o něco staršího data kolaudace sakrální stavbou, si zase užijete díky vynikající akustice i nejeden tematický koncert. A co je ještě zajímavé? Oblázkové (a někdy i kamenité) pláže a kempy, přesně to je panoráma Vrsaru v letních měsících – Porto Sole nebo Orsera mají vynikající pověst a na své si přijdou i příznivci nuda pláží, kteří jistě znají podle názvu pláž Koversada.

Ostatně, prestižní Modrá vlajka se týká řady z místních oáz plných písku a azurové vody. Vodní sporty jsou ve Vrsaru také hodně oblíbené, zkuste třeba vodní lyže. A nenechejte si ujít lidové slavnosti, kde se dozvíte hodně o této části Chorvatska. Kam se vydat dál? Nabízí se kupříkladu blízký Rovinj, stejně jako Poreč a Pula. Istrie je prostě zemí mnoha krás (a též olivových hájů a špičkového olivového oleje).

27.8.2022