Reklama

Hranice na Moravě

Hranice na Moravě (Česká republika)

Morava je nádherný region a skýtá mnoho zajímavostí. Perly mezi českým i městy se skví takřka v každém okrese. A žádnou výjimkou není město Hranice na Moravě, bezmála dvacetitisícová obec s pozoruhodnou minulostí. Přečtěte si, proč stojí za to si do Hranic udělat výlet a co rozhodně nevynechat.

Hranice na Moravě leží v jihovýchodním cípu Olomouckého kraje a spadá tedy pod krajské město Olomouc a okresní město Přerov. Rozkládá se převážně na pravém břehu řeky Bečvy, což městu dodává specifický ráz. A jistě i díky zdejší řece se osídlení této oblasti prokazatelně datuje již do dvanáctého století, kdy vznikla první osada. Středověká tvrz se nacházela přímo na rozhraní tehdejšího území Moravy a Slezska a dočkala se tak svého současného názvu Hranice na Moravě. Hranické panství se brzy stalo stěžejním strategickým místem a vedly se o něj líté boje. Majitelé se střídali jako na běžícím páse – od třináctého století až do roku 1945 se zde vystřídalo bezmála třicet hradních pánů. Šlo zpravidla o různé šlechtické rody a jejich příslušníky. Dlouhou dobu, necelých tři sta let, byly Hranice v rukou Dietrichsteinů. Ovšem již od bitvy na Bílé hoře nikdo z majitelů na „svém“ panství nesídlil, většina z nich dlouhodobě přebývala v nedaleké Olomouci. Posledními vlastníky hranické tvrze se ve dvacátém století stali Althanové.

Dnešní Hranice na Moravě však skýtají daleko bohatší nabídku, než „jen“ místní původní tvrz, nyní již renesanční zámek. Navštívit a prohlédnout si můžete například neorenesanční komplex vojenské akademie, kde bylo v první polovině dvacátého století vychováno mnoho českých vojáků. Dále jsou v Hranicích k vidění unikátní technické památky – železniční viadukty. A pro milovníky historie připomínáme ještě třeba zdejší židovský hřbitov nebo synagogu, případně kostel Stětí sv. Jana Křtitele.

15.2.2018

Komentáře
Booking.com
Reklama