Hranice

Hranice na Moravě (Česká republika)

Morava je nádherný region a skýtá mnoho zajímavostí. Perly mezi českým i městy se skví takřka v každém okrese. A žádnou výjimkou není město Hranice, bezmála dvacetitisícová obec s pozoruhodnou minulostí. Přečtěte si, proč stojí za to si do Hranic udělat výlet a co rozhodně nevynechat.

Hranice leží v jihovýchodním cípu Olomouckého kraje a spadá tedy pod krajské město Olomouc a okresní město Přerov. Rozkládá se převážně na pravém břehu řeky Bečvy, což městu dodává specifický ráz. A jistě i díky zdejší řece se osídlení této oblasti prokazatelně datuje již do dvanáctého století, kdy vznikla první osada. Středověká tvrz se nacházela přímo na rozhraní tehdejšího území Moravy a Slezska a dočkala se tak svého současného názvu Hranice. Hranické panství se brzy stalo stěžejním strategickým místem a vedly se o něj líté boje. Majitelé se střídali jako na běžícím páse – od třináctého století až do roku 1945 se zde vystřídalo bezmála třicet hradních pánů. Šlo zpravidla o různé šlechtické rody a jejich příslušníky. Dlouhou dobu, necelých tři sta let, byly Hranice v rukou Dietrichsteinů. Ovšem již od bitvy na Bílé hoře nikdo z majitelů na „svém“ panství nesídlil, většina z nich dlouhodobě přebývala v nedaleké Olomouci. Posledními vlastníky hranické tvrze se ve dvacátém století stali Althanové.

Dnešní Hranice však skýtají daleko bohatší nabídku, než „jen“ místní původní tvrz, nyní již renesanční zámek. Navštívit a prohlédnout si můžete například neorenesanční komplex vojenské akademie, kde bylo v první polovině dvacátého století vychováno mnoho českých vojáků. Dále jsou v Hranicích k vidění unikátní technické památky – železniční viadukty. A pro milovníky historie připomínáme ještě třeba zdejší židovský hřbitov nebo synagogu, případně kostel Stětí sv. Jana Křtitele.

15.2.2018

Booking.com